Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dla wszystkich mniejszości

W Polsce rusza kampania wsparcia inicjatywy Minority Safepack. Jendym z pierwszych wspierających jest szef Niemców w Polsce Bernard Gaida.
Foto: Rudolf Urban

Prawa mniejszości narodowych i etnicznych nie leżą w gestii instytucji Unii Europejskiej, lecz realizowane są przez poszczególne państwa członkowskie. Mimo ratyfikowanych traktatów o ochronie mniejszości i językach mniejszościowych, każde państwo w inny sposób podchodzi do tego tematu. Federalny Związek Europejskich Grup Mniejszościowych (FUEN) chce jednak, aby prawa mniejszości były regulowane na poziomie Brukseli i potrzebuje do tego wsparcia co najmniej 1 miliona obywateli Unii.

 

 

Co postulują mniejszości? Na zorganizowanej w Opolu konferencji prasowej rozpoczynającej zbieranie podpisów pod inicjatywą Minority Safepack w Polsce Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce wymienił 9 postulatów. Wśród nich są zalecenia ws. ochrony językowej i kulturowej różnorodności w Unii, do których zaliczany jest nie tylko standaryzowany dostęp do nauki języka mniejszości, ale także kwestia dwujęzycznych nazw miejscowości lub używanie języka mniejszości, jako języka pomocniczego w urzędach. Minority Safepack wskazuje także na nierówne finansowanie działalności mniejszości narodowych w poszczególnych krajach oraz faktyczny brak dostępu do środków finansowych przez najmniejsze grupy mniejszościowe. FUEN w swojej inicjatywie podejmuje też temat powstania europejskiego centrum różnorodności językowej oraz mediów mniejszościowych, które w zależności od państwa członkowskiego UE są w różny sposób rozwinięte i wspierane przez rządy.

Podczas konferencji prasowej na rozpoczęcie akcji wsparcia Minority Safepack swoje podpisy złozyli także członkowie zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce.
Foto: Rudolf Urban

Jak podkreśla Bernard Gaida w pierwszej kolejności inicjatywa ta jest skierowana do mniejszości narodowych i etnicznych w Europie, ale każdy obywatel Unii może Minority Safepack wesprzeć swoim podpisem. – Chodzi tutaj przecież o prawa dla wszystkich mniejszości narodowych w Europie, więc wspierając tą inicjatywę np. jako obywatel Polski pomagamy także m.in. Polakom na Litwie, którzy dziś borykają się z szeregiem problemów ze strony rządu litewskiego. Jeżeli zaś KE zajmie się naszą inicjatywą i prawa mniejszości będą w gestii UE, Polakom na Litwie będą przysługiwać dokładnie takie same prawa, jak Niemcom w Polsce, czy Węgrom w Rumunii – podkreśla Bernard Gaida, a Rafał Bartek, przewodniczący opolskiego TSKN podkreśla: – Mniejszość Niemiecka w Polsce jako stały członek FUEN przejęła na siebie organizację akcji wspierania inicjatywy Minority Safepack, jesteśmy jednak otwarci na wszystkie organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, partie i osoby prywatne, które będą chciały się włączyć do tej akcji. Dlatego proszę nie traktować wsparcia Minority Safepack, jako działania jedynie na rzecz Niemców w Polsce, bo inicjatywa ta jest ogólnoeuropejska.

 

Wsparcie inicjatywy oznacza podpisanie listy. Można to zrobić za pomocą internetu przez stronę minority-safepack.eu, gdzie znajdują się także szczegółowe informacje o samej inicjatywie. Jest także wersja papierowa: W województwie opolskim np. w każdym kole DFK istnieje możliwość złożenia podpisu, można się także zgłosić bezpośrednio do biura VdG w Opolu (tel. 77 454 78 78, e-mail: mspi@vdg.pl), aby uzyskać dodatkowych informacji o inicjatywie i pobrać formularz listy wsparcia.

Rudolf Urban

Show More
Wochenblatt - Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej
Datenschutz-Übersicht

Diese Website verwendet Cookies, damit wir dir die bestmögliche Benutzererfahrung bieten können. Cookie-Informationen werden in deinem Browser gespeichert und führen Funktionen aus, wie das Wiedererkennen von dir, wenn du auf unsere Website zurückkehrst, und hilft unserem Team zu verstehen, welche Abschnitte der Website für dich am interessantesten und nützlichsten sind.