Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Drugie otwarcie

Foto: Muzeum w Gliwicach
Foto: Muzeum w Gliwicach

W żydowską grę „dreidel” mogły zagrać dzieci podczas uroczystego otwarcia Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, które odbyło się w zeszłą niedzielę w Gliwicach. Dom jest nowym oddziałem Muzeum w Gliwicach.

 

Placówka mieści się w odrestaurowanym Żydowskim Domu Przedpogrzebowym przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14, który jest prawdziwą perełką architektoniczną. Został zbudowany według projektu wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera. Budynek niszczał do czasu, gdy w 2008 roku przejęło go miasto i poddało renowacji. Na szczególną uwagę zasługuje odnowiona sala główna z odtworzonymi tam polichromiami. Sklepienie sali przedstawia rozgwieżdżone niebo; na posadzce ułożono biało-czarne płytki.

 

Misją Domu Pamięci Żydów Górnośląskich jest upowszechnianie wiedzy na temat historii Żydów na Górnym Śląsku oraz ich wkładu w rozwój Górnego Śląska. Tej tematyce poświęcona będzie także wystawa stała, na którą muzeum zbiera właśnie fundusze. Podczas niedzielnego otwarcia przewodnicy opowiadali zwiedzającym historię tego miejsca. Można też było przyjrzeć się efektom renowacji, porozmawiać o najbliższych planach muzealników odpowiedzialnych za program nowego oddziału. Ci byli zresztą wręcz bombardowani pytaniami. Wyjątkową atmosferę niedzielnego ponownego otwarcia budynku podkreślała Bożena Kubit, kustoszka muzeum. Według niej było prawie jak 15 listopada 1903 roku, kiedy to budynek otworzył swoje drzwi po raz pierwszy. Być może tylko zainteresowanie było w styczniowe popołudnie większe niż sto lat temu – ponad 800 osób zjawiło się tego dnia, by podziwiać efekty renowacji. Obiekt będzie czynny od wtorku do piątku w godz. 10–16, w soboty 11–17, w niedziele 10–15.

 

Anna Durecka

Show More