Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Dyżury przewodniczącego

Rafał Bartek
Rafał Bartek

Przewodniczący opolskiego TSKN Rafał Bartek odwiedził w zeszłym tygodniu mniejszość niemiecką w gminie Łubniany. To pierwsza z cyklu „gospodarskich wizyt” przewodniczącego, który w następnych miesiącach będzie odwiedzał kolejne gminy na Opolszczyźnie.

 

– Prawdopodobnie takie dyżury przewodniczącego odbywać się będą raz w miesiącu. Najpierw przewodniczący spotka się z wójtem danej gminy, a później z członkami lokalnych struktur mniejszości niemieckiej – wyjaśnia rzeczniczka TSKN, Joanna Hassa. W Łubnianach Rafał Bartek spotkał się z wójtem Krystianem Baldym, z którym rozmawiał m.in. o sytuacji mniejszościowego szkolnictwa w gminie. – Pana przewodniczącego interesowało, jak wygląda np. liczba deklaracji dotyczących nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach i przedszkolach, czy ona spada czy wzrasta. Na kolejnych spotkaniach na pewno będziemy też dowiadywać się, jak wygląda np. wsparcie finansowe mniejszościowych projektów kulturalnych ze strony gminy – mówi Joanna Hassa, podkreślając, że dla przewodniczącego ważny jest przede wszystkim kontakt z szeregowymi członkami mniejszości niemieckiej. – Chcemy, żeby na te spotkania mógł przyjść każdy, kto czuje, że ma jakiś problem, o którym chciałby porozmawiać. To ma być czas i miejsce na bolączki, okazja, żeby się pochwalić, zadać pytania, zwrócić się z konkretną prośbą. Na pewno wszystkich wysłuchamy – mówi rzeczniczka.

 

Pierwsze spotkanie w Łubnianach odbyło się w urzędzie gminy. – To jednak był wyjątek. Generalnie intencja nasza jest taka, żeby koła odwiedzać w ich siedzibach i tam też spotykać się z członkami DFK. Chcemy też zobaczyć, jakie mniejszość w danej gminie ma warunki lokalowe, jak sobie radzi pod tym względem – wyjaśnia Joanna Hassa. Podczas swojej następnej wizyty Rafał Bartek ma spotkać się z członkami mniejszości niemieckiej w gminie Lasowice Wielkie. – O kolejnych spotkaniach będziemy koła oczywiście informować – podkreśla rzeczniczka.

 

Anna Durecka

Show More