Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ein bisschen Spaß muss sein!

Źródło: TSKN Bytom
Źródło: TSKN Bytom

Wspólne śpiewanie w języku serca stało się częścią bytomskiego oddziału TSKN trzy lata temu, kiedy po raz pierwszy zorganizowano spotkania z muzyką niemiecką. Także w tym roku w każdy czwartek kwietnia członkowie koła DFK Bytom uczestniczą w „Volksmusiktreffen”.

 

Czwartkowe popołudnie, za oknem mokro, zimno i ponuro, tymczasem na Piekarskiej w Bytomiu muzyka unosi się w powietrzu. „Ich hab’ mein Herz in Heidelberg verloren”, a parę minut później można usłyszeć „Die Gedanken sind frei”. Ponad 15 członków mniejszości niemieckiej z Bytomia oraz Tarnowskich Gór i Tych zasiadło do wspólnego śpiewania. Organizowany od trzech lat projekt oddziału TSKN w Bytomiu „Volksmusiktreffen” nie traci na popularności.

 

– Organizujemy te spotkania od dwóch lat, teraz jest trzecia edycja i cieszy się podobnym zainteresowaniem jak poprzednie spotkania – mówi Marcin Jaksik, przewodniczący oddziału TSKN Bytom. – W ich trakcie można także dowiedzieć się o bieżących wydarzeniach organizowanych przez TSKN, jak również o planowanych inicjatywach w innych kołach, w celu inspiracji następnych. Śpiewane przeboje są odpowiednio dobrane, radosne, skoczne, poprawiające samopoczucie. Uczestnicy spotkań korzystają ze specjalnie przygotowanych śpiewników oraz pojedynczych kartek ze słowami piosenek. Władze koła zapewniają również profesjonalny sprzęt muzyczny.

 

– Spotkania są odbierane pozytywnie przez członków, przybywają także ludzie z innych struktur, aby zobaczyć, jak takie wydarzenie wygląda. Obserwują przebieg i zabierają ze sobą śpiewnik, żeby go wykorzystać w swoim kole. Takie spotkania cieszą się popularnością dzięki przyjaznej atmosferze, wręcz rodzinnej. W czasie przerwy czasami opowiadamy sobie dowcipy – po śląsku, niemiecku albo po polsku. Zawsze jest wesoło, bo jak śpiewa Roberto Blanco: „Ein bisschen Spaß muss sein” – dodaje z uśmiechem przewodniczący Jaksik.

 

Ostatnie spotkanie z cyklu odbędzie się w czwartek 29 kwietnia o godzinie 16 w siedzibie TSKN w Bytomiu na ulicy Piekarskiej 3/8.

 

D. Mientus.

Show More