Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Es weihnachtet

 

Na początku grudnia odbył się już po raz czternasty konkurs kolęd w języku niemieckim „Es weihnachtet”, który organizuje koło DFK z Błotnicy Strzeleckiej wraz z miejscową szkołą podstawową.

 

 

 


Konkurs kolęd od 16 lat jest organizowany wspólnie przez koło DFK i szkołę podstawową w Błotnicy Strzeleckiej.
Foto: szkoła

 

Od 16 lat z dwiema przerwami koło DFK wraz z Publiczną Szkołą Podstawową w Błotnicy Strzeleckiej realizuje ten flagowy projekt, który w 2012 roku spośród ponad 400 projektów kulturalnych wyróżniony został nagrodą „DFK Kulturpreis 2012”. – Przez tak długi okres formuła konkursu nie tylko się nie wyczerpała, ale wręcz przeciwnie – w miarę zdobywania doświadczeń w kolejnych latach projekt ulegał wzbogaceniu oraz poszerzeniu, np. o dekoracje bożonarodzeniowe – mówi dyrektorka szkoły Agnieszka Sobczyk. W ubiegłym roku doszła kolejna nowość. W celu stworzenia lepszych warunków prezentacji szkół, których uczniowie nie uczęszczają do szkół muzycznych, dla oceny poszczególnych utworów wprowadzono dwie oddzielne kategorie: wykonanie kolęd z akompaniamentem z płyty lub innego nośnika i wykonanie z akompaniamentem instrumentów muzycznych. – W ubiegłym roku rozszerzyliśmy także grupę wiekową, ponieważ oprócz uczniów klas I–VI, jak było przez dwanaście edycji konkursu, zaprosiliśmy uczniów klas VII szkół podstawowych oraz II i III gimnazjum. Natomiast w bieżącej edycji uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy: klasy I–IV oraz V–VIII i III klasa gimnazjum – wyjaśnia dyrektorka.

 

Główne cele projektu to integracja młodzieży uczącej się języka niemieckiego, popularyzacja i pogłębienie znajomości języka niemieckiego z położeniem nacisku na znajomość kolęd i tradycji bożonarodzeniowych i współpraca trzech pokoleń. – Osiągnięcie tych celów nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania pani mgr Edyty Malecko, autorki formuły oraz tytułu projektu, a w obecnej edycji również pana mgr. Sebastiana Piwka, nauczycieli języka niemieckiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Błotnicy Strzeleckiej oraz jak zawsze rodziców, dziadków i uczniów – podkreśla dyrektorka. Środki finansowe niezbędne do realizacji projektu zorganizowało miejscowe koło DFK. Projekt i wnioski opracował, jak w latach poprzednich, sekretarz zarządu koła DFK w Błotnicy Strzeleckiej – pan Henryk Juretko.

 

adur

Show More