Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Fundacja po raz kolejny bez szefa

W tym budynku ma się mieścić siedziba fundacji. Foto: Beek100/Wikipedia
W tym budynku ma się mieścić siedziba fundacji. Foto: Beek100/Wikipedia

Prof. Winfrid Halder miał objąć funkcję dyrektora Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie. Tak się jednak nie stanie, gdyż 3 listopada Halder zrezygnował z funkcji „ze względów osobistych”.

 

O Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie zrobiło się głośno pod koniec roku 2014, kiedy to dotychczasowy dyrektor, prof. Manfred Kittel, ustąpił z funkcji po fali krytyki ze strony rady naukowej fundacji. Ta zarzucała mu m.in. jednostronność w przedstawianiu tematyki wysiedleń.

Jego następcą w czerwcu 2015 roku został prof. Winfrid Halder, którego kandydatura jednak również wzbudzała kontrowersje wśród członków rady naukowej oraz części niemieckich polityków. Nowemu dyrektorowi zarzucano w szczególności brak kompetencji do sprawowania funkcji właśnie w takiej fundacji oraz bliskość do partii CDU. Na znak protestu z rady naukowej fundacji wycofało się kilku naukowców, wśród nich jej przewodniczący Stefan Troebst.

Krok ten jednak nie zmienił decyzji personalnych i prof. Winfrid Halder nadal pozostał desygnowanym dyrektorem fundacji. Jego nagła rezygnacja zaskoczyła ministra stanu ds. kultury Monikę Gruetters, która powiedziała, że żałuje, ale jednocześnie respektuje wolę Haldera. W najbliższym czasie Gruetters chce przedstawić radzie fundacji „propozycję procedury związanej z obsadzeniem na stałe stanowiska dyrektora”.

Dla krytyków dotychczasowych dyrektorów rezygnacja Haldera stanowi szansę na nowe otwarcie dla fundacji i zainteresowanie jej działalnością szerszych kręgów, w szczególności zważywszy na aktualną sytuację polityczną i ucieczkę setek tysięcy ludzi z obszarów objętych wojnami.

Do czasu wyłonienia nowego szefa fundacją i pracami remontowymi w budynku Deutschlandhaus, który ma być siedzibą fundacji i wystawy o przymusowych migracjach w Europie w XX wieku, zarządzać będzie dyrektor Pomnika Pomordowanych Żydów Europy Uwe Neumaerker.

Rudolf Urban

Show More