Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Grzegorz Fleischer poza zasięgiem

W minioną niedzielę w restauracji Salomon w Wójtowej Wsi koło Opola odbyło się drugie tegoroczne Grand Prix Opolskiego Związku Skata. Turniej ten patronatem objęli poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla oraz burmistrz miasta Prószków Krzysztof Cebula. Udział w nim wzięło 80 zawodników z 17 klubów skata z okręgu opolskiego oraz trzy kluby z województwa śląskiego – z Katowic, Bytomia i Rudy Śląskiej.

 

Od lewej: poseł MN Ryszard Galla, Paweł Siendzielorz (III miejsce), Grzegorz Fleischer (I miejsce), Marcin Szymski (II miejsce), burmistrz Prószkowa Krzysztof Cebula oraz kierownik II Grand Prix Leonard Cebula.
Foto: OZSkata

 

 

W gronie 80 zawodników były dwie kobiety, reprezentujące okręg opolski – Lidia Kandzia z klubu Komax Borki/Opole oraz Monika Gruszka ze Swornicy Czarnowąsy/Opole, co pokazuje, że skat nie jest wyłącznie męską domeną i dobrze, bo kobiety łagodzą obyczaje. Turniej podzielony był na trzy serie, w których jest po 36 rozdań. – W pierwszej serii najlepszym zawodnikiem został Józef Knopik z LZS-u Ligota Dolna, który zdobył 1416 punktów. W drugiej serii triumfował Ernest Bryłka z GOSiT Zawadzkie, który wywalczył 1188 punktów, a w trzeciej, ostatniej serii zwyciężył Grzegorz Fleischer z Victorii Tranzyt Chróścice, który miał jednocześnie najlepszy wynik dnia – 1623 punkty – relacjonuje Paweł Kiszka sekretarz zarządu Opolskiego Związku Skata.

 

 

Eliminacje do mistrzostw województwa

Jednocześnie Grzegorz Fleischer okazał się zwycięzcą II Grand Prix OZ Skata, gromadząc łącznie aż 3502 punkty. Co ciekawe, jest on mieszkańcem województwa wielkopolskiego, ale zdecydował się reprezentować pierwszoligowy zespół Victorii Tranzyt Chróścice. Drugie miejsce w II Grand Prix Opolskiego Związku Skata zajął Marcin Szymski, który także reprezentuje Victorię Tranzyt Chróścice, zapisując na swoim koncie 3058 pkt. Na trzecim stopniu podium uplasował się Paweł Siendzielorz z klubu Ramsch Chrzowice, zdobywając 2942 oczka. Tuż za podium z 2801 pkt zameldował się Ryszard Różeński z LZS Kujawy. – Należy dodać, że skatowe Grand Prix to eliminacje do mistrzostw województwa opolskiego. Konkretnie po rozegraniu tych siedmiu turniejów najlepsza szesnastka zawodników będzie walczyła o mistrzostwo regionu opolskiego systemem każdy z każdym. Będzie to prawdziwy skatowy maraton, który odbędzie się jeszcze w tym roku na terenie gminy Łubniany. Co ważne, wspomniana szesnastka kwalifikuje się jednocześnie na mistrzostwa Polski.

 

 

Czeka nas jeszcze 5 turniejów GP

Łącznie w tym roku rozegranych zostanie siedem takich turniejów, co oznacza, że czeka nas jeszcze pięć. Najbliższy – 17 marca – odbędzie w Domu Kultury w Kujawach i sponsorowany będzie przez wójta gminy Strzeleczki Marka Pietruszkę. Kolejny – czwarty, którego sponsorem, a jednocześnie patronem honorowym będzie wójt gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz – odbędzie się w Kosorowicach, piąty rozegrany zostanie w Strzelcach Opolskich, a jego gospodarzem będzie pierwszoligowy klub GOSiT Zawadzkie, a przedostatni z turniejów Grand Prix odbędzie się w Chróścicach i zorganizowany zostanie wspólnie z tamtejszym klubem Victoria Tranzyt i LZS Ligota Dolna, ponieważ jest to memoriał Urszuli i Jerzego Mitków. – Natomiast ostatni, siódmy turniej z serii Grand Prix ponownie zawita do Wójtowej Wsi koło Opola, gdzie w restauracji Salomon rozegrana zostanie jeszcze tradycyjna „Barbórka” – kończy Paweł Kiszka.

 

Krzysztof Świerc

Show More