Od 2009 roku Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje corocznie szkolenia dla młodzieży w ramach Archiwum Historii Mówionej (AHM). W tym roku do inicjatywy przyłączyła się jako pierwsza gmina Tarnów Opolski.
– W naszej gminie żyje jeszcze wiele osób starszych, którzy mogliby przekazać swoją wiedzę i doświadczenia młodemu pokoleniu. Dlatego też nawiązaliśmy współpracę z DWPN i mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości także nasza młodzież chwyci za mikrofony i nagra wspomnienia najstarszych mieszkańców naszej gminy – powiedział wójt gminy Krzysztof Mutz.
Współpraca rozpoczęła się 31 maja od przybliżenia młodzieży idei Archiwum Historii Mówionej oraz pierwszej dyskusji z wybranymi świadkami czasu, która odbyła się w świetlicy wiejskiej w Kosorowicach. Drugim etapem będą szkolenia z zakresu historii i pracy dziennikarskiej. Czy młodzież tarnowska będzie się szkoliła osobno, czy też w ramach przyszłorocznej edycji AHM jest jeszcze kwestią do dopracowania pomiędzy gminą a DWPN.
W spotkaniu w Kosorowicach udział wzięli m.in. dyrektor Muzeum Śląska Opolskieigo Urszula Zajączkowska, duszpasterz mniejszości w diecezji opolskiej ks. Piotr Tarliński oraz mieszkający w tej gminie germanista dr hab. Daniel Pietrek.
RU