Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Historia na papierze (+Audio)

Prawdziwa gratka dla fanów historii Nysy i teatru czeka w Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie można podziwiać nową wystawę pt. „Afisz Teatru Miejskiego w Nysie 1820–1933”. Pomysłodawczynią wystawy jest opolska artystka Halina Fleger, która do projektu zaprosiła Adrzeja Sznejweisa i opolski TSKN.

 

Autorzy wystawy podczas otwarcia w Muzeum Śląska Opolskiego: Andrzej Sznejweis i Halina Fleger.
Foto: Fotoenigma

 

 

– Prawie 24 lata pracowałam w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, więc teatr jest mi niezwykle bliski. Kiedy dotarło do mnie, że Miejski Dom Kultury w Nysie jest spadkobiercą Miejskiego Teatru Nyskiego, który naprawdę hulał na całego, jak się potem okazało, to ja natychmiast zaczęłam grzebać, szukać, czy są jakieś druki, zdjęcia, niemalże z pasją detektywistyczną – mówi Halina Fleger.
Wyjątkowe znalezisko

 

 

Okazało się, że w Archiwum Państwowym w Opolu znajdują się afisze teatralne z nyskiego teatru. Halina Fleger była z początku przekonana, że nie zachowało ich się więcej niż dwa, trzy. – Tymczasem okazało się, że jest ich całe mnóstwo, ponad 100! Niektóre pokazują sztuki zupełnie już nieznane, inne nadal są grane w teatrach, jak „Faust” czy „Romeo i Julia” – mówi artystka, podkreślając, że mamy do czynienia z wyjątkowym znaleziskiem. – Każdy afisz to jest taki mały teatr na papierze. Jest tam gra typografii i obrazu, te afisze są niezwykle ozdobne, jest tam element satyry, takie mrugnięcie oka, widać już jakiś zaczątek przyszłego plakatu teatralnego. To jest historia na papierze. Klimat tych drzeworytów wmontowanych w ten afisz jest niesamowity. I od razu sobie pomyślałam, że coś z tych klimatów mają w sobie prace Andrzeja Sznejweisa. On też miał swój okres teatralny zresztą. Dlatego zaprosiłam go do współpracy. Chcieliśmy zrobić taki plastyczny komentarz do tych afiszy – wyjaśnia Halina Fleger. O wsparcie artystka zwróciła się też do Zuzanny Donath-Kasiury. – Wiedziałam, że koniecznie chcę pokazać te afisze i że TSKN może pomóc mi pozyskać na ten cel fundusze – i tak się stało. Dziewczyny pomogły mi też w przetłumaczeniu tekstów na afiszach i w selekcji. Chciałam przede wszystkim zaprezentować afisze sztuk niemieckich literatów – wyjaśnia Halina Fleger.

 

 

Klimat teatru w muzeum

Oprócz afiszy na wystawie zobaczymy też zdjęcia nieistniejącego już Miejskiego Teatru Nyskiego. – Chcieliśmy stworzyć taką iluzję wnętrza tego teatru. Jest widownia, jest scena i tak to jest zamontowane w muzeum. To jest taki trochę babciny teatr, bo teraz używa się innych środków. Pożyczyłam też rekwizyty z teatru Kochanowskiego, trochę mebli, żeby wykreować taki klimat teatru – wyjaśnia Halina Fleger. Andrzej Sznejweis wykonał na wystawę grafiki, a Halina Fleger – kolaże, używając starych afiszy i klisz wykorzystywanych do druku afiszy.

 

Wystawa będzie czynna do końca miesiąca w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

 

 

Anna Durecka

Show More