Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Integracja przez sport

Zwycięzcy turnieju wraz z organizatorami. Źródło: TSKN Bytom
Zwycięzcy turnieju wraz z organizatorami.
Źródło: TSKN Bytom

W Stolarzowicach odbyła się 22 kwietnia pierwsza edycja turnieju tenisa stołowego, którego organizatorem było tamtejsze koło mniejszości niemieckiej. Rozgrywki przyciągnęły zarówno dzieci, jak i osoby starsze.

 

Zarząd koła od początku swojej kadencji rozpoczętej w czerwcu ubiegłego roku podejmuje różne działania mające na celu nie tylko uaktywnienie członków, ale także pokazanie szerszemu kręgowi mieszkańców Górnik i Stolarzowic, że Niemcy zamieszkujący tamtejsze dzielnice są istotnym elementem tej społeczności.

 

– Do turnieju zarejestrowało się prawie trzydziestu zawodników, jednak nie wszyscy przybyli na zawody – opowiada Joachim Makowski, wiceprzewodniczący DFK w Stolarzowicach. – Ostatecznie wzięło w nich udział dziesięciu dorosłych i jedenaścioro dzieci. Najmłodszym zawodnikiem był Paweł Kolczok, który ma 10 lat, a najstarszy był Rajner Blaszczyk, który w sierpniu ukończy 75 lat. Skorzystaliśmy z gościnności gimnazjum nr 15 w Stolarzowicach i na ich sali gimnastycznej mogliśmy zorganizować turniej. Pomocna była także Szkoła Podstawowa nr 43 w Stolarzowicach, która wypożyczyła stoły.

 

Każdy z zawodników otrzymał pamiątkowy medal, a zwycięzcom poszczególnych grup wręczono za pierwsze miejsce profesjonalną rakietkę do tenisa stołowego, srebrni medaliści dostali piłkę nożną, a za zdobycie trzeciego miejsca była torba sportowa.

 

– Głównym zadaniem turnieju była integracja lokalnej społeczności i choć nagrody dla zwycięzców były, to jednak przede wszystkim chodziło o stworzenie przyjaznej atmosfery. Można śmiało powiedzieć, że to nam się udało – dodaje wiceprzewodniczący Makowski.

 

Turniej odbywał się pod patronatem prezydenta Bytomia Damiana Bartyli, który ufundował dla zwycięzców puchary. Obecny był również przewodniczący oddziału TSKN Bytom Marcin Jaksik oraz radny miasta Marek Wilk.

 

Dagmara Mientus

Show More