Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Jeszcze można zagłosować!

Historia lokalna na zdjęciach, rysunkach i w opowiadaniach. W ramach projektu „Opolskie bez tajemnic” realizowanego w powiecie strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim opolski TSKN ogłosił trzy konkursy: fotograficzny, plastyczny i literacki. W środę odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom tych konkursów.

 

Sabina Gawlik prezentuje zwycięskie prace w konkursie plastycznym w ramach programu „Opolskie bez tajemnic”.
Foto: A. Durecka

 

Zadaniem uczestników wszystkich konkursów było przedstawienie miejsc, osób i ciekawych podań lub historii osadzonych lokalnie. Szczerze mówiąc, odzew przeszedł wszelkie nasze najśmielsze oczekiwania. Łącznie na wszystkie trzy konkursy otrzymaliśmy ponad 300 prac. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny dla dzieci, które dosłownie zasypały nas swoimi pracami. Przyszło ich aż 257 – mówi koordynatorka programu „Opolskie bez tajemnic”, Sabina Gawlik z TSKN.

 

 

Różnorodność i wysoki poziom

 

Sporo osób zdecydowało się również sięgnąć po pióro. TSKN otrzymał 46 prac, począwszy od wierszy, poprzez opowiadania, kartki z pamiętnika, na listach skończywszy. Większość tekstów była w języku polskim, zdarzały się jednak także niektóre po niemiecku lub pisane gwarą śląską. – Tutaj też zaskoczyła nas bardzo duża różnorodność i wysoki poziom nadesłanych prac. Obrady jury były burzliwe, ponieważ trzeba było wyłonić trzech zwycięzców, a zdaniem jurorów na wyróżnienie zasługiwała większość tekstów – wyjaśnia Sabina Gawlik. Również konkurs fotograficzny stał na wysokim poziomie.

 

 

 

 

Ostatecznie na podium konkursu plastycznego stanęli: Roxana Kwiecień z Kędzierzyna-Koźla, Daniel Froń z Leśnicy i Dominika Haronska z Dzielnicy. W konkursie literackim triumfowała Krystyna Richter z Krośnicy, na drugim miejscu znalazła się Wiktoria Jurczyk z Pokrzywnicy, a na trzecim Nicole Mletzko z Polskiej Cerekwi. W konkursie fotograficznym na podium stanęli: Beata Czapla (pierwsze miejsce), Paweł Niedzielski (drugie miejsce) i na trzecim Natalia Dembończyk. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe o wartości 700, 500 i 300 złotych. – Nagrody dostały też osoby wyróżnione, nawet za sam udział przygotowaliśmy drobne nagrody. Chyba więc nikt nie poczuje się zawiedziony – mówi Sabina Gawlik.

 

 

 

Głosowanie do 29 kwietnia

 

Kto zaś nie wziął udziału w żadnym z konkursie, ten być może będzie miał jeszcze jedną szansę. Obecnie trwa głosowanie nad opolskim budżetem obywatelskim. Opolski TSKN również tym razem zgłosił swoje projekty. Będzie można ponownie głosować na „Opolskie bez tajemnic” oraz nowy projekt pt. „Muzyka nas łączy”.

 

– Z budżetu obywatelskiego realizujemy obecnie projekt „Opolskie bez tajemnic” w powiecie strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim, ponieważ w nich nasz projekt otrzymał wystarczającą ilość głosów. Z tego powodu dla tych dwóch powiatów proponujemy zupełnie nowy projekt pt. „Muzyka nas łączy”, czyli cykl koncertów polskich i niemieckich kompozytorów – mówi Sabina Gawlik, koordynatorka projektu z ramienia TSKN. W ramach proponowanego zadania TSKN chce zorganizować koncerty w szczególności złożone z utworów kompozytorów związanych ze Śląskiem. – W planach jest zorganizowanie 13 takich koncertów, ponieważ tyle gmin należy do subregionu, którego projekt będzie dotyczył – wyjaśnia Sabina Gawlik. W pozostałych powiatach, czyli krapkowickim, oleskim, namysłowskim, opolskim, głubczyckim, prudnickim i kluczborskim, TSKN zgłosił ubiegłoroczny projekt „Opolskie bez tajemnic”. – Ostatnim razem się nie udało, może uda się tym razem. Forma ma być taka sama jak obecnie realizowana w powiecie strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim. Będą więc i wyjazdy studyjne, i spotkania, i konkursy – mówi Sabina Gawlik.

 

Głosowanie nad opolskim budżetem obywatelskim potrwa do 29 kwietnia. – Głosować można online poprzez stronę internetową www.budzet.opolskie.pl, ale deklaracje można też otrzymać w naszym biurze i u przewodniczących kół DFK – mówi koordynatorka projektu. Wyniki zostaną ogłoszone pod koniec maja.

 

 

Anna Durecka

 

 

 

Show More