Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Jeszcze nie składamy broni

TSKN zamierza się odwoływać w sprawie projektów, które nie dostały dotacji z MSWiA.

Mimo pomniejszonej dotacji na działalność opolskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców mniejszość niemiecka nie zamierza składać broni. – Wsparcia finansowego nie dostała większość z zaproponowanych przez nas nowości, będziemy jednak się odwoływać w tej sprawie. Dotychczas realizowane projekty będziemy natomiast kontynuować również w nowym roku – zapowiada Zuzanna Donath-Kasiura, wicedyrektor biura TSKN.

 

Wśród nowych projektów, na których szczególnie zależało m.in. przewodniczącemu TSKN Rafałowi Bartkowi, dotacji nie dostała propozycja przygotowania publikacji prezentującej kilkanaście najważniejszych postaci z niemieckiego kręgu kulturowego pochodzących ze Śląska Opolskiego. – Bardzo zależy mi na tej publikacji, bo jest ona skierowana do dzieci i ma im przybliżyć wybitnych Ślązaków. Na zaproponowanej przez nas liście są zarówno nazwiska historyczne, jak i współczesne. Ich losy mają zostać opowiedziane językiem, który trafi do młodego odbiorcy. Tego na pewno brakuje w świadomości młodych ludzi. Dla młodego pokolenia te nazwiska nic nie znaczą, te z polskiego kręgu kulturowego znają od małego, a że np. Miroslav Klose ma kontekst górnośląski, nie dowiedzą się nawet z niemieckiej telewizji – mówi Rafał Bartek.

 

Dofinansowania nie dostały jednak również niektóre projekty realizowane przez mniejszość od lat, jak konkurs wiedzy o mniejszości niemieckiej, organizowany wspólnie z biurem poselskim posła Ryszarda Galli, czy konkurs piosenki niemieckiej „Superstar”. – Na pewno będziemy się odwoływać również w sprawie tych projektów – zapowiada Zuzanna Donath-Kasiura. Zgodnie z planem realizowane będą tak jak do tej pory dotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekty: olimpiada języka niemieckiego dla gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych, konkurs recytatorski „Młodzież recytuje poezję”, konkurs literacki „W języku serca” oraz „Bajkowe Noce”.

 

– Będziemy też interweniować w kwestii wysokości dotacji na działalność zespołów kulturalnych mniejszości niemieckiej – mówi Zuzanna Donath-Kasiura. Na zespoły Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało 117 tys. złotych. To aż o 63 tys. złotych mniej niż w zeszłym roku. – Wyposażyliśmy w zeszłym roku zespoły MN w rollbanery, informujące, iż otrzymują one wsparcie na swoją działalność m.in. od MSWiA, tak że zamierzamy im też takiego wsparcia udzielić – wyjaśnia Zuzanna Donath-Kasiura, zaznaczając jednocześnie, że w pierwszej kolejności dostaną je te grupy, które nie mają oporów przed występowaniem pod szyldem mniejszości niemieckiej. TSKN zorganizuje w tym roku również kursy języka niemieckiego, Dni Kultury Niemieckiej, a także letnie kolonie dla dzieci i młodzieży.

 

Anna Durecka

Show More