Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Johann Gottfried Herder a folklor

[responsivevoice_button voice='Deutsch Female' buttontext='Den Inhalt anhören']
Foto: Uwe Hahnkamp
Foto: Uwe Hahnkamp

Dzięki inicjatywie Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej „Herder” w Morągu w rodzinnym mieście Johanna Gottfrieda Herdera od wielu lat odbywają się obchody rocznicy jego urodzin. 20 sierpnia w muzeum noszącym jego imię miała miejsce dziewiąta edycja Muzealnej Nocy z Herderem. Z tej okazji odbyła się prezentacja szczególnego eksponatu oraz otwarcie nowej wystawy.

 

„Herder a folklor” to temat dziewiątej Nocy z Herderem w Morągu. – Herder spisywał muzykę prostego ludu – wyjaśniła dyrektor muzeum Magdalena Bartosz podczas prezentacji jednego z egzemplarzy „Śpiewnika weimarskiego” Herdera z 1795 roku, który niedawno nabyło Muzeum Warmii i Mazur. Zapiski sporządzone przez Johanna Gottfrieda Herdera miały szczególne znaczenie, gdyż wywarły wpływ na twórczość wielu kompozytorów, w tym Brahmsa, Dvořáka i Chopina, których dzieła zabrzmiały w murach muzeum na zakończenie Nocy z Herderem.

 

W Muzeum im. Herdera odbyła się też uroczystość otwarcia wystawy stałej pt. „Galeria sztuki ludowej Warmii i Mazur”, która na niewielkiej powierzchni ukazuje bogaty zbiór przedmiotów. – Stworzyli je artyści ludowi do codziennego użytku, jak choćby te starannie wykonane przęślice, kafle piecowe i czepki, a także figury świętych – mówi kurator wystawy Angelika Rejs. Są tu też misternie wykonane wycinanki autorstwa Romualda Olszewskiego pochodzące z drugiej połowy XX wieku.

 

Uwe Hahnkamp

Show More