Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Jubileusz tuż-tuż

 

Biblioteka Austriacka w Opolu świętuje w tym roku 25-lecie swojej działalności. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na kwiecień. Jednak już od najbliższego poniedziałku w Małej Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu można oglądać fotograficzną wystawę przedstawiającą najważniejsze wydarzenia z minionego ćwierćwiecza.

Jubileuszowy jest w tym roku także konkurs wiedzy o Austrii, który Biblioteka Austriacka organizuje od 20 lat. Foto: Anna Durecka

 

Biblioteka Austriacka powstała w Opolu w 1993 roku. Biblioteka włącza się między innymi w Dni Kultury Niemieckiej. Wiele imprez organizowanych jest we współpracy z różnymi instytucjami, jak Austriackie Forum Kultury, Instytut Goethego czy Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie. Poza zwykłą działalnością biblioteczną w odbywają się tu warsztaty literackie dla dzieci, spotkania z niemieckojęzycznymi autorami oraz kursy języka niemieckiego. Od 1998 roku biblioteka organizuje też konkurs wiedzy o Austrii, a od 18 lat cykl imprez kulturalnych znanych pod nazwą „Wiosna Austriacka”. Jest więc co wspominać.

 

 

Na wspominkach świętowanie jubileuszu się jednak nie zakończy, jak obiecywała nam jeszcze w styczniu dyrektorka Biblioteki Austriackiej Monika Wójcik-Bednarz: – Najważniejszym wydarzeniem będzie zapewne międzynarodowa konferencja naukowa, która odbędzie się 10 i 11 kwietnia w Studenckim Centrum Kultury UO pod hasłem „Lilith spotyka Kaliope. Austria czyta, dyskutuje i tłumaczy”. 10 kwietnia otwarta zostanie wystawa pt. „Kalliope Austria. Kobiety w społeczeństwie, kulturze i nauce”, przygotowana przez grupę studentów Instytutu Filologii Germańskiej pod opieką naukową Agnieszki Klimas, Emanueli Jandy i Moniki Wójcik-Bednarz. Wystawa w porządku chronologicznym opowiada dzieje arystokratek, artystek, dam prowadzących salony, aktorek, reżyserek, kompozytorek, śpiewaczek, uczonych, działaczek politycznych, aktywistek walczących o prawa kobiet. Tego samego dnia w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu odbędzie się jeszcze jubileuszowy koncert kwartetu fortepianowego Stratos Quartett. Kolejnego dnia poza kontynuacją konferencji zaplanowano m.in. spotkanie autorskie z austriacką pisarką Lidią Mischkulnig. Cały program obchodów jubileuszu 25-lecia Biblioteki Austriackiej w Opolu dostępny jest na stronie internetowej www.wbp.ba.opole.pl. Wystawę z okazji jubileuszu oglądać można w Małej Galerii do 27 kwietnia.

 

 

adur

Show More