Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Kolędowanie po niemiecku

 

Na czas adwentu Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim przygotowało cztery świąteczne nagrania z udziałem artystów i dzieci oraz młodzieży mniejszości niemieckiej. Wśród utworów jest interpretacja znanego niemieckiego wiersza o Bożym Narodzeniu.

 

W roku 2018 TSKN wydał płytę z kolędami i piosenkami świątecznymi, które zaśpiewali soliści z mniejszości niemieckiej. Do czterech piosenek z tej płyty nagrane zostały teledyski.Foto: TSKN

 

 

W ubiegłym roku krótko przed świętami Bożego Narodzenia i po świętach TSKN podjął się zadania nakręcenia czterech teledysków do niemieckich świątecznych piosenek. Było to nie lada logistyczne wyzwanie – sześć planów zdjęciowych, dogranie małych i większych aktorów, przygotowanie dekoracji – to mogło przyprawić o zawrót głowy. Ostatecznie wszyscy jednak dobrze się przy tym bawili.

W roku 2018 TSKN wydał płytę z kolędami i piosenkami świątecznymi, które zaśpiewali soliści należący do mniejszości niemieckiej. Do czterech piosenek z tej płyty nagrane zostały teledyski, które mają swoją premierę w roku 2020. Utwory, które zostaną zaprezentowane, to: „Leise rieselt der Schnee” w wykonaniu Julii Chrobok, „100 000 Friedenslichter” w wykonaniu Zuzanny Herud (Klick), „Wenn’s Weihnachten ist” w wykonaniu Damiana Kleszcza (Klick) i „Markt und Strassen steh’n verlassen” w wykonaniu Andrei Rischki (Klick). Ostatnia piosenka jest interpretacją znanego wiersza bożonarodzeniowego pt. „Weihnachten” autorstwa najbardziej znanego śląskiego poety Josepha Freiherra von Eichendorffa.

 

Okres adwentu i świąt Bożego Narodzenia był zawsze szczególny dla członków mniejszości niemieckiej, którzy licznie gromadzili się podczas spotkań adwentowych, by wspólnie cieszyć się na zbliżające się święta, dziękować wzajemnie za wspólny czas i wiele podejmowanych inicjatyw. W tym roku pandemia Covid-19 nie pozwala na spotkania – zostało zatem wspólne śpiewanie i oglądanie kolęd w domu – szczególnie tych nagranych w ubiegłym roku. Wielu naszych członków otrzyma paczki – na znak, że mimo panującej pandemii wirusa wciąż się o nich pamięta.
Projekt nagrań teledysków świątecznych został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny. Dziękujemy bardzo: Gminie Krapkowice, Gminie Bierawa, Miastu Opole, Farskiej Stodole, Stajni Zawada, Państwu Chrzonszcz za możliwość realizacji nagrań video.

Joanna Hassa

Show More