Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lubuskie smakuje wyjątkowo

Tradycyjnie Winobranie odbyło się we wrześniu

Na początku września odbył się projekt edukacyjny zorganizowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej: Winobraniowy Festiwal Mniejszości Narodowych w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze.

 

Głównym celem stworzenia Lubuskiego Centrum Winiarstwa jest rozwój marki oraz potencjału turystycznego województwa lubuskiego, a także budowanie tożsamości regionalnej, integracja środowisk oraz pielęgnowanie tradycji związanych z uprawą winorośli na terenie Ziemi Lubuskiej. Idea ta bardzo dobrze wpisuje się w założenia programowe zajęć z przedmiotu język mniejszości narodowej – język niemiecki. Centrum Winiarstwa spełnia funkcje: reprezentacyjną, turystyczną, rekreacyjną, dydaktyczną i muzealną, stanowi także bazę naukowo-dydaktyczną umożliwiającą kształcenie studentów na kierunku winiarskim oraz ośrodek doradztwa dla winiarzy. W budynku można znaleźć coś i dla duszy, i dla ciała. Znajduje się tutaj część dydaktyczna z salą multimedialną, ekspozycją winiarską oraz halą pokazową, w której można się zapoznać z procesem produkcji wina. Uczestnicy imprezy dowiedzieli się m.in. o Lubuskim Szlaku Wina i Miodu i innych produktach turystycznych regionu lubuskiego. Odwiedzający mogą zapoznać się także z szeroką ofertą turystyczną województwa. Ponadto na stoisku można było sprawdzić swoją wiedzę w quizach o tematyce związanej z produktami wizerunkowymi województwa oraz wybrać się na wirtualną wycieczkę rowerową po lubuskich atrakcjach.

 

Punktem kulminacyjnym uroczystości były występy dzieci i młodzieży ze szkół, w których jest nauczany język niemiecki jako język mniejszości narodowej oraz profesjonalnych zespołów folklorystycznych przed oficjalnymi gośćmi: konsulem, prezesem konwentu euroregionu, przedstawicielami urzędu marszałkowskiego, samorządów lokalnych, gmin partnerskich z Niemiec, przedstawicielami organizacji mniejszości niemieckiej i wieloma innymi osobami.

Show More