Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lucjan Dzumla nowym dyrektorem DWPN

1220jr-HDPZ Dzumla 1a
Nowy dyrektor DWPN Lucjan Dzumla (z prawej) odbiera gratulacje przewodniczącego zarządu placówki, Ryszarda Galli. Foto: Johannes Rasim

W kuluarach posiedzenia zarządu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, jakie odbyło się 13 sierpnia, podano do wiadomości nazwisko nowego dyrektora placówki. Będzie nim Lucjan Dzumla, który będzie kontynuatorem owocnej działalności swojego poprzednika, Rafała Bartka.

 

Johannes Rasim

Pełniący dotychczas funkcję dyrektora DWPN Rafał Bartek oświadczył: – Po posiedzeniu komisji skrutacyjnej, która wybrała nowego dyrektora Domu, w myśl statutu wybór ten względnie propozycja musiała zostać zatwierdzona w formie stosownej uchwały zarządu. Podczas dzisiejszego posiedzenia kandydat został przedstawiony członkom zarządu, którzy przyjęli propozycję komisji dotyczącą ustanowienia Lucjana Dzumli moim następcą.
Lucjan Dzumla, który zostanie oficjalnie przedstawiony jako nowy dyrektor DWPN 1 września, pochodzi z Chrząszczyc (Chrzumczütz) w gminie Prószków (Proskau) i był od dawna związany z DWPN: – Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej znam od wielu lat, mianowicie od początku mojej kariery zawodowej. Przed 15 laty rozpocząłem pracę w JugendForum Młodych działającym przy DWPN, którego biuro mieściło się w siedzibie Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego. Już wtedy realizowaliśmy wspólne projekty, a po kilku latach przeszedłem do jednego ze stowarzyszeń polsko-niemieckich, które zajmuje się kształceniem zawodowym i różnymi innymi projektami. Na przestrzeni mojej dziesięcioletniej działalności w nim stałem się współtwórcą firmy. Obecnie nadszedł czas na zmianę. Po rozpisaniu konkursu na stanowisko dyrektora DWPN natychmiast zgłosiłem swoją kandydaturę.
A jak wyglądają priorytety jego przyszłej pracy w charakterze następcy Rafała Bartka? – Nie zamierzam robić rewolucji – mówi Lucjan Dzumla z uśmiechem i dodaje: – W okresie kadencji Rafała Bartka DWPN bardzo dobrze wykonywał swoją pracę, którą pragnę kontynuować. Projekty szczególnie cenne będą oczywiście nadal realizowane, czy to w dziedzinie historii, współpracy polsko-niemieckiej czy na rzecz mniejszości niemieckiej. Ponieważ moją zawodową specjalnością jest edukacja, chciałbym działać na rzecz jej rozwoju także w obrębie DWPN. Mam na myśli głównie edukację polityczną, szkolenia dla grup mniejszości niemieckiej, a także projekty edukacyjne, które – najogólniej mówiąc – służą porozumieniu polsko-niemieckiemu.

Show More