Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Lżejszy oddech

Ekstrakt z pokrzywy indyjskiej, innymi słowy forskolina, wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej oraz hinduskiej. Od wieków stosowano ją w przypadkach wielu chorób. Na Dalekim Wschodzie ekstrakt z pokrzywy indyjskiej stosowany jest w przypadkach problemów z układem trawiennym, otyłości, przy dolegliwościach sercowo-naczyniowych, chorobach układu oddechowego, nadciśnieniu tętniczym, jaskrze czy łuszczycy.


Pokrzywa indyjska bardzo skutecznie wpływa na rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej. Pobudzona w ten sposób trzustka produkuje więcej insuliny, co przekłada się na redukcję wagi. Naukowcy przyjrzeli się dość mocno wpływowi forskoliny na masę ciała. Przeprowadzono badania, którym poddano 30 mężczyzn z nadwagą oraz otyłością. Podzielono ich na dwie grupy. Jednej z grup podawano dwa razy dziennie przez 12 tygodni 250 mg ekstraktu standaryzowanego na 10% forskoliny, druga grupa otrzymywała placebo. U mężczyzn przyjmujących ekstrakt odnotowano zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Mimo to trwa jeszcze dyskurs nad tym, jak duże możliwości ma forskolina w walce z otyłością. Pewne natomiast są jej inne właściwości prozdrowotne.

Foto: Healthy Living

Właściwości prozdrowotne forskoliny
W latach 80. XX w. niemieccy naukowcy przeprowadzili serię badań nad pokrzywą indyjską, a wynikami podzielili się z opinią publiczną w 1987 r. Wynikało z nich, że po podawaniu dożylnym forskoliny w dawce μg/kg/minutę zaobserwowano spadek ciśnienia rozkurczowego nawet o kilkadziesiąt procent, bez większego zużycia tlenu. Kolejne badania przeprowadzane w innych częściach świata potwierdzały skuteczność pokrzywy indyjskiej w walce z nadciśnieniem tętniczym. Może się okazać, że osoby cierpiące na coraz powszechniej występującą astmę będą mogły wspierać walkę z dolegliwością przy użyciu forskoliny. Z kolei naukowcy z University od Vienna Medical podawali chorym na astmę wziewy 10 mg forskoliny oraz lek na astmę w postaci 0,4 mg fenoterolu. Badani byli podzieleni na dwie grupy. Zarówno u tych, którym podawano forskolinę, jak i u tych, którym fenoterol, zaobserwowano znaczne rozszerzanie się oskrzeli. Jednak u leczonych fenoterolem pojawiło się drżenie rąk oraz zmniejszyło się stężenie potasu w osoczu krwi. Takich ubocznych efektów nie było u chorych, którym podawano forskolinę. Wiele badań wykazało, że forskolina może wspierać osoby chorujące na jaskrę, czyli chorobą charakteryzującą się nadmiernym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego oczu.

Czy pokrzywa indyjska jest bezpieczna
Inne źródła podają z kolei, że pokrzywa indyjska wspomaga walkę z łuszczycą. Czy jest to prawda? Rzeczywiście badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców z University of Tübingen wykazały, że suplementacja pokrzywą łagodzi symptomy choroby, ale grupa badanych była zbyt mała, by móc z całą pewnością stwierdzić, że preparat jest zawsze skuteczny. A jak jest z bezpieczeństwem stosowania forskoliny? Zdecydowana większość badań przeprowadzonych na tej roślinie nie wykazuje jakiegokolwiek niebezpieczeństwa mogącego wynikać z jej przyjmowania. Coraz to nowe informacje potwierdzają, że spożywanie forskoliny nie wiąże się ze skutkami ubocznymi. Badania pokrzywy indyjskiej nadal trwają, jednak dla bezpieczeństwa preparatów z forskoliną nie powinny zażywać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci. Ze względu na to, że forskolina może wchodzić w interakcje z lekami, np. klopidogrelem czy warfaryną, nie zaleca się, by preparaty z nią stosowały osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi. Osoby ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym również nie powinny stosować takich preparatów, ze względu na to, że jeszcze mocniej je obniżą.

Karolina Świerc

Show More