Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Malowanie dla partnerstwa

Obiekty sakralne były ulubionym motywem dla dzieci.  Foto: Kulturalne Drawsko
Obiekty sakralne były ulubionym motywem dla dzieci.
Foto: Kulturalne Drawsko

Już od lat miejscowość Drawsko Pomorskie jest związana owocnym partnerstwem z miastem Bad Bramstedt w Szlezwiku-Holsztynie. Z tej współpracy mogli niedawno skorzystać zarówno polscy, jak i niemieccy artyści w ramach wspólnego pleneru malarskiego.

 

Projekty kulturalne są stałą częścią polsko-niemieckiej umowy o współpracy, tak jak inicjatywy gospodarcze i społeczne. Z początkiem roku pojawił się pomysł przygotowania wspólnego projektu artystycznego, pozwalającego spełnić się utalentowanej młodzieży z Drawska i Bad Bramstedt. W tym celu w maju do Niemiec pojechała grupa polskiej młodzieży, aby tam uczestniczyć w plenerze malarskim, w celu uwiecznienia tamtejszych krajobrazów i zabytków. Motywami stały się charakterystyczne obiekty architektoniczne i sakralne.

 

W zamyśle projektu znajdowała się obustronność. I tak niemiecka młodzież gościła 17 września w Drawsku, by malować tamtejsze motywy. Młodzi w pomorskiej miejscowości spędzali cały weekend, spotykając się również z władzami miasta i zwiedzając lokalne atrakcje. Głównym celem projektu jest nie tylko integracja oraz zacieśnianie polsko-niemieckiej współpracy, ale także powstanie oficjalnego kalendarza Drawska Pomorskiego na rok 2017, który będzie zawierał najlepsze prace namalowane podczas warsztatów zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

 

Oprócz projektów malarskich Drawsko Pomorskie i Bad Bramstedt organizują jeszcze inne inicjatywy kulturalne. Historia współpracy zawiera np. wspólne wstępy chórów, festiwale muzyczne czy wymiany uczniowskie. Pielęgnowane są również wzajemne wizyty przedstawicieli rady miasta oraz najwyższych władz obu miejscowości.

 

Łukasz Biły

Show More