Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Młodsi dziękują starszym

 

Już od 2003 roku DFK Kujawy i Zielina zapraszają seniorów na specjalnie dla nich organizowane spotkanie. – Z naszej strony to jest taka forma podziękowania tym wszystkim osobom, które zakładały nasze koła DFK, aktywnie w nich działały i ułatwiały nam przejęcie po nich pałeczki – mówi Grażyna Bober, sekretarz koła DFK Kujawy.

 

Ponad 50 seniorów spotkało się w domu kultury, żeby m.in. zobaczyć występ chóru Glogovia.
Foto: G. Bober

 

 

W tym roku seniorzy spotkali się 8 kwietnia w sali domu kultury, z której mniejszość korzysta nie tylko przy okazji tej imprezy. – W sumie z zaproszenia skorzystało 56 osób. Przy pysznym cieście i kawie goście słuchali występu chóru Glogovia z Głogówka pod batutą pana Oskara Koziołka-Goetza – mówi Grażyna Bober. Spotkanie było okazją do rozmów i podsumowań całorocznej pracy obu kół i zakończyło się wspólną kolacją. – Poczęstunek jest oczywiście stałym elementem tych spotkań, podobnie jak występy artystyczne. W poprzednich latach mieliśmy występy dzieci albo naszej lokalnej grupy teatralnej. W tym roku zaprosiliśmy chór z Głogówka, który przyjechał z polskim i niemieckim repertuarem i bardzo wszystkim się ich występ podobał – mówi sekretarz DFK. Spotkanie DFK sfinansowały ze środków własnych.

 

Spotkania seniorów to niejedyna wspólna inicjatywa kół DFK w Kujawach i Zielinie. – Już od dawna bardzo dobrze nam się ze sobą współpracuje i wiele rzeczy robimy razem, bo generalnie utrzymujemy dobre stosunki sąsiedzkie, nasze dzieci chodzą razem do szkół i dobrze się znamy – mówi Grażyna Bober. Koła wspólnie organizują również mikołajki dla dzieci. Przez pewien czas odbywał się również niemiecki kurs sobotni. – Rokrocznie robimy też grill dla osób w średnim wieku, zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca – mówi sekretarz DFK. Dobrą współpracę koła DFK mają też z sołtysami. – Razem robimy różne fajne rzeczy, na przykład w czasie wakacji dla dzieci robimy poszukiwanie skarbów. Przychodzą w nocy z latarkami, a potem nocują razem w domu kultury. W zimie, jeśli jest śnieg, organizujemy kulig albo szukanie zajączka wiosną. Z okazji święta mężczyzn organizujemy np. tzw. józefki, a dla pań – dzień kobiet – wylicza Grażyna Bober.

 

 

Anna Durecka

Show More