Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Młodzi kochają poezję

[responsivevoice_button voice='Deutsch Female' buttontext='Den Inhalt anhören']
Finaliści tegorocznego 22. Konkursu Recytatorskiego „Młodzież recytuje poezję”. Foto: Fotoenigma
Finaliści tegorocznego 22. Konkursu Recytatorskiego „Młodzież recytuje poezję”.
Foto: Fotoenigma

Gabriel Matysek ze Szkoły Podstawowej w Dylakach, Wiktoria Janecko z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Głogówku i Rafał Kaufman z Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu to zwycięzcy 22. Konkursu Recytatorskiego „Młodzież recytuje poezję”. Finał odbył się w minioną środę w Prószkowie.

 

Niemieckojęzyczny konkurs recytatorski to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych projektów opolskiego TSKN. Również w tym roku zainteresowanie konkursem było bardzo duże. – W etapie szkolnym wzięło udział ponad 3000 uczniów. Do finału zakwalifikowało się tylko 70 najlepszych, którzy po drodze musieli jeszcze przejść przez etap gminny i rejonowy. Nie było to więc wcale takie proste zadanie i świadczy też o tym, że młodzież wbrew pozorom kocha poezję – podkreśla Natalia Jasik z referatu kultury TSKN.

 

Sentyment pozostaje

 

Na scenie ewangelickiego kościółka w Prószkowie powitała finalistów konsul Niemiec w Opolu Sabine Haake, która już na wstępie pochwaliła uczniów za ich doskonałą znajomość języka niemieckiego. – Mam nadzieję, że zostaniecie z tym językiem na dłużej i że skorzystacie z szansy, którą daje dwujęzyczność. Dzięki znajomości języka niemieckiego będziecie kiedyś mogli studiować za granicą, będzie wam łatwiej poradzić sobie na rynku pracy – podkreślała konsul. Uczniów przywitała także wiceburmistrz Prószkowa Anna Wójcik, która zwróciła uwagę, że finaliści konkursu już od ponad 10 lat goszczą w Prószkowie. Przypomniała również, że jedna z pracownic urzędu, Aneta Lissy-Kluczny, była jedną z pierwszych finalistek konkursu w historii. – Kiedy dzisiaj wybierałam się tu do was, pani Aneta powiedziała mi, że do dzisiaj ma radio, które wtedy dostała w nagrodę za wygraną w konkursie i darzy je tak wielkim sentymentem, że nadal stoi u niej, choć już z niego nie korzysta – mówiła Anna Wójcik.

 

Najlepsza trójka

 

Obrady jury, w które w tym roku po raz pierwszy włączyła się kadra Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego w osobach dr. Marka Sitka i dr hab. Danieli Pelki, były bardzo burzliwe ze względu na wysoki poziom recytujących. Ostatecznie najwięcej głosów w kategorii szkół podstawowych zdobył Gabriel Matysek z Dylak, który swoją interpretacją wiersza „Ich bin ein Optmiste” zachwycił nie tylko publiczność, ale też komisję oceniającą. Wśród gimnazjalistów najbardziej spodobała się recytacja Wiktorii Janecko z gimnazjum w Głogówku. Konkurencję w kategorii szkoły średnie zdystansował Rafał Kaufman, który w konkursie bierze udział już od szkoły podstawowej. Często stawał na podium. – To już chyba mój dziesiąty raz na finale – cieszył się Rafał.

 

Anna Durecka

Show More