Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Mosty Dialogu 2016

Statuetka mostów dialogu
Statuetka mostów dialogu

Od 2010 roku Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i samorząd województwa opolskiego rozdają nagrody nazwane „Mostami Dialogu”. Przez to uhonorowani są ludzie i instytucje, którzy w regionie opolskim aktywnie działają na rzecz kultywowania wielokulturowości na Śląsku. DWPN czeka na zgłoszenia kandydatów do nagrody w tegorocznej edycji.

 

„Mosty Dialogu” wręczane są w trzech kategoriach: instytucje, organizacje pozarządowe i ludzie. Organizatorzy nie chcą jednak sami wybierać kandydatów, dlatego zapraszają mieszkańców regionu do zgłaszania zaangażowanych w kultywowanie wielokulturowości Górnego Śląska osób i organizacji. – Zwracamy się do wszystkich mieszkańców regionu, którzy w swoim otoczeniu znają takie wyjątkowe osoby i instytucje, aby zgłaszały je do nas – mówi Beata Woźniak z DWPN. Spośród wszystkich nadesłanych kandydatur kapituła wybierze laureatów plebiscytu, których poznamy podczas gali wręczenia Mostów na Górze św. Anny.

 

Dotychczas nagrodzeni zostali: w kategorii instytucje – Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, w kategorii organizacje pozarządowe – Caritas Diecezji Opolskiej i Fundacja Rozwoju Śląska, a w kategorii ludzie – pastor Henryk Schröder z Kluczborka i Bernard Kus z Psurowa.

 

Podczas gali rozdawane są również „Złote Mosty Dialogu”, których laureatami są były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, były premier RP Tadeusz Mazowiecki, były premier landu Nadrenia-Palatynat Kurt Beck oraz abp Alfons Nossol.

 

DWPN na zgłoszenia kandydatów do tegorocznego plebiscytu czeka do 10 października, a formularz zgłoszeniowy i dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.haus.pl.

 

Rudolf Urban

Show More