Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

MSZ mówi o symetrii

Przewodniczący Budesratu Volker Boufier i minister Grzegorz Schetyna.
Przewodniczący Budesratu Volker Boufier i minister Grzegorz Schetyna.

Polacy mieszkający w Niemczech mają mieć takie same prawa jak mniejszość niemiecka w Polsce – tak uważa szef MSZ i patron V Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej Grzegorz Schetyna. O „zrównaniu praw” mówił w rozmowach z przewodniczącym Bundesratu Volkerem Bouffierem.

Volker Bouffier odwiedził Polskę z początkiem września na zaproszenie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Jako przedstawiciel izby wyższej parlamentu RFN to Volker Bouffier jest naturalnym partnerem do rozmów dla Borusewicza. Wizyta stała się jednak także okazją do rozmowy z szefem polskiej dyplomacji Grzegorzem Schetyną: – Celem naszych działań jest zapewnienie polskiej społeczności w Niemczech takich samych praw, jakimi cieszy się mniejszość niemiecka w Polsce – miał powiedzieć Schetyna do przewodniczącego Bundesratu podczas spotkania. W tej deklaracji szczególną rolę ma odgrywać temat oświaty dla niemieckiej Polonii. Chodzi tu szczególnie o nauczanie języka polskiego jako języka kraju pochodzenia w niemieckim publicznym systemie oświaty.

W tematyce oświaty już jakiś czas swoje problemy podkreśla mniejszość niemiecka w Polsce, głównie w ramach braku postępów w zakresie pogłębienia i aktualizacji rządowej strategii oświatowej dla Niemców w Polsce. Do takiej aktualizacji Polska zobowiązała się, podpisując „Wspólne oświadczenie okrągłego stołu w sprawie wspierania mniejszości niemieckiej w Polsce”.

Z Volkerem Bouffierem minister Schetyna rozmawiał także na temat przyszłorocznych obchodów 25-lecia polsko-niemieckiego „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”, sytuacji na Ukrainie oraz polityki migracyjnej. Bouffier, który jest też premierem Hesji, zaapelował do Schetyny, a także do marszałka Senatu o europejską solidarność i pomoc Niemcom w przyjmowaniu fali uchodźców.

W programie wizyty szefa Bundesratu znalazło się także spotkanie z wicepremierem Januszem Piechocińskim.

Łukasz Biły

Show More