Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Muzyka łączy narody

Koncert uczestników Międzynarodowego Kursu Muzycznego 2016 w Mosznej.
Koncert uczestników Międzynarodowego Kursu Muzycznego 2016 w Mosznej.

Przez dwa tygodnie uczestnicy 27. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu rozwijali swoje umiejętności i talenty pod kierownictwem profesjonalistów. Do „stolicy polskiej piosenki” przybyło 150 studentów z klas skrzypiec, fortepianu, altówki, wiolonczeli, kontrabasu i gitary, a także zespoły muzyki kameralnej z całego świata.

 

Jak wiadomo, ćwiczenie czyni mistrzem, co było też dewizą młodych muzyków, którzy nie tylko ćwiczyli podczas warsztatów, lecz także dawali koncerty w ramach 10. Śląskiego Lata Muzycznego. „Muzyka to element łączący wszystkie narody, ponieważ ludzie czują, że porusza ona duszę” – uważa Krzysztof Polonek, ceniony skrzypek i nauczyciel podczas kursu muzycznego.

 

Bogaty program

 

Na uczestników czekało wiele godzin ćwiczeń pod okiem zawodowych muzyków reprezentujących sztukę gry na skrzypcach, fortepianie, wiolonczeli, kontrabasie i gitarze. Były też warsztaty na temat tańców historycznych oraz wycieczki po regionie. W tegorocznym kursie muzycznym wzięło udział ogółem 150 utalentowanych młodych muzyków, wśród nich Sonia Kowolik z Münster. – Gram na fortepianie w Akademii Młodzieżowej w Niemczech, ale tutaj jest inaczej. Jest wiele osób z różnych krajów i dużo lekcji, ale bardzo mi się podoba, gdyż jest bogaty program – mówi studentka z Niemiec.

 

Początki kursu muzycznego wyglądały zupełnie inaczej. Pierwszą edycję przeprowadzono w sierpniu 1990 roku w Głuchołazach i wzięło w niej udział zaledwie 23 młodych ludzi, głównie z Niemiec i Polski. A w listopadzie 1992 roku zmarł nagle Jerzy Heller, twórca idei kursu. Na szczęście idei nie zarzucono, lecz utworzono Stowarzyszenie Międzynarodowych Kursów Muzycznych, a kontynuatorem projektu został Tomasz Tomaszewski, słynny skrzypek i zarazem dyrektor artystyczny kursu.

 

Finał w Opolu

 

Takim sposobem kurs zyskał renomę nie tylko w samym mieście, lecz także w środowisku młodych muzyków. – Jest to bez wątpienia wspaniałe doświadczenie oraz szansa dla młodych ludzi, którzy pragną szkolić swoje umiejętności. Kursy rozwijają się z roku na rok. Mamy bardzo utalentowanych studentów, a także wielu wykształconych nauczycieli – mówi Michał Kowalczyk, asystent dyrektora kursu.

 

Młodzi muzycy dali kilkanaście koncertów dla publiczności z regionu opolskiego. Na wielki finał organizatorzy zapraszają w niedzielę 28 sierpnia o godz. 19.00 do filharmonii opolskiej.

 

Dominika Bassek

Show More