Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nie tylko muzyka

Inicjatywą towarzyszącą jubileuszowi było tworzenie niemieckich gadżetów z wełny. Foto: Szkoła Koźle-Rogi
Inicjatywą towarzyszącą jubileuszowi było tworzenie niemieckich gadżetów z wełny. Foto: Szkoła Koźle-Rogi

Tegoroczny wrzesień mniejszość niemiecka ma zamiar rozpocząć z rozmachem. Już w pierwszy weekend Związek Niemieckich Stowarzyszeń (VdG) planuje dwa dni pełne atrakcji – „Dzień Otwartych Drzwi”.

 

Na tego rodzaju imprezę w wykonaniu VdG stolica województwa musiała czekać aż 11 lat. – Mieliśmy już podobny projekt w roku 2005. Wtedy gwiazdą wieczoru był Steffen Möller, który zabawiał publiczność humorystycznie – wspomina specjalistka ds. kultury Monika Wittek. Powtórkę z 2005 roku związek planuje z okazji świętowanego obecnie swojego ćwierćwiecza, a także 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami.

 

Muzyka przed amfiteatrem

 

Jak już przyzwyczaiły nas do tego projekty mniejszości niemieckiej, w centrum imprezy znajdzie się oczywiście niemiecka muzyka. Niemieckie grupy kulturalne będą miały okazję zaprezentować się na wielkiej scenie w centrum województwa, gdzie 4 września od godziny 12.00 na parkingu przed amfiteatrem zostanie ustawiony duży namiot, w którym wystąpią artyści zarówno ze Śląska, jak i spoza regionu. Występować będą między innymi znane orkiestry dęte, takie jak te z Chrząstowic i Leśnicy, oraz soliści. Podobnie jak na Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej publiczność będzie więc miała okazję wysłuchać m.in. Moniki Krzenzek – młodej wokalistki z Olsztyna – oraz opolanki Andrei Rischki.

 

Moc atrakcji

 

Muzyka nie będzie jednak jedyną atrakcją pierwszej niedzieli września. Chętni będą mogli skorzystać także z warsztatów artystycznych, takich jak malowanie na szkle czy szydełkowanie, lub wykonać przypinkę z własnym motywem. Znajdzie się także coś dla miłośników sportowych atrakcji. Nieopodal namiotu zostanie ustawiona specjalna ściana wspinaczkowa, a zainteresowani będą mogli także zwiedzać okoliczne stoiska związanych z mniejszością niemiecką instytucji. Specjalnie na tę okazję swoje dzieła zaprezentują także uczestnicy inicjatywy towarzyszącej, w ramach której wykonywano poduszki z wełny w barwach niemieckich.

 

Rozmowy o polityce

 

Podczas kiedy 4 września będzie poświęcony raczej jubileuszowi VdG, dzień wcześniej odbędą się rozważania na temat polsko-niemieckiego traktatu. W kooperacji z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej związek organizacje debatę „25 lat dialogu. Dobre sąsiedztwo nie tylko z punktu widzenia mniejszości niemieckiej”. Odbędzie się ona od godziny 13.30 w opolskim urzędzie marszałkowskim i powinna być interesująca choćby ze względu na prominentnych gości. Uczestnikami będą m.in. ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości Hartmut Koschyk i historyk prof. Krzysztof Ruchniewicz. Zapytanie wysłano także do wiceministra Sebastiana Chwałka.

 

Po debacie dla duchowego uczczenia obu jubileuszy odbędzie się także ekumeniczne nabożeństwo w opolskiej katedrze o godzinie 16. Z kolei o godzinie 18 VdG zaprosi na uroczysty koncert do opolskiej filharmonii. Wrażeń w pierwszy weekend września z pewnością więc nie zabraknie.

 

Łukasz Biły

Show More