Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nie walcz z potem

Wszyscy doskonale wiemy, że sport to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna wpływa m.in. na poprawę kondycji, pozwala rozbudowywać mięśnie, zadbać o stawy, kręgosłup czy dobre samopoczucie. Rzadziej mówi się natomiast o tym, jak treningi mogą wpłynąć na stan skóry czy włosów. A jak się okazuje – mogą!

Za każdym razem gdy się pocisz, uwalniasz ciało od toksyn. Innymi słowy, pozbywasz się zanieczyszczeń, które wpływają na stan twojej cery, przyczyniając się do powstawania na jej powierzchni różnego rodzaju zmian. Aby w pełni wykorzystać dobroczynne działanie treningu na kondycję skóry twarzy, należy jednak pamiętać o dokładnym usunięciu z niej makijażu tuż przed rozpoczęciem ćwiczeń. Dlaczego?

Oręż w walce ze zmarszczkami

Otóż w trakcie wysiłku ciało się rozgrzewa, co powoduje rozszerzanie się porów i usuwanie nadmiernej ilości łoju, a ten, łącząc się np. z podkładem, może spowodować powstawanie zaskórników. Pozytywny wpływ na wygląd skóry mają również endorfiny, które uwalniają się podczas aktywności fizycznej i sprawiają, że po ćwiczeniach masz świetne samopoczucie oraz tryskasz energią. Te tzw. hormony szczęścia łagodzą stres odpowiedzialny za przyspieszenie procesu starzenia się skóry, czyli m.in. pojawianie się zmarszczek, ale też nagłe pogorszenie wyglądu cery. Czy regularna aktywność fizyczna pozwala jednak poprawić tylko kondycję skóry twarzy? Okazuje się, że nie! Trening to również znakomity sposób, by ujędrnić całe ciało i pozbyć się znienawidzonego cellulitu!

Zdrowe włosy dzięki treningom

Może się to wydawać zaskakujące, ale pot, który jest nieuniknionym elementem każdego intensywnego treningu, wpływa na stopień odżywienia włosów. Ten efekt jest spowodowany zawartością w jego składzie mocznika (ten związek chemiczny dodaje się do wielu szamponów i odżywek), który nawilża skórę głowy i włosy. Zarówno proste, jak i kręcone pukle dzięki treningom staną się zdrowe i lśniące również za sprawą przyspieszonego krążenia krwi w organizmie, ponieważ dzięki temu procesowi tlen szybciej dociera do poszczególnych części ciała. W efekcie cenne substancje błyskawicznie trafiają do mieszków włosowych, a kosmyki rzadziej się łamią i nie wypadają tak często.

Grunt to regularność

Jednak tak jak sporadyczne używanie kosmetyków do pielęgnacji ciała czy wybiórcze stosowanie założeń zdrowej i zbilansowanej diety nie mogą przynieść trwałych efektów, tak nieregularnie wykonywane treningi nie pozwolą ci osiągnąć wymarzonego rezultatu. W ćwiczeniach kluczowa jest systematyczność, dlatego pamiętaj, że lepiej wykonywać krótkie treningi w wybrane dni tygodnia, niż decydować się na wyczerpującą, wielogodzinną aktywność fizyczną jeden lub dwa razy w miesiącu. Staraj się też urozmaicać swoje treningi, żeby nie stały się monotonne, bo to może prowadzić wyłącznie do tego, że przestaniesz się regularnie ruszać. Panuj też nad tym, aby nie uzależnić się od treningu. To jest nie tylko męczące, ale, jak wszystko w nadmiarze, po prostu może ci nie służyć.

Karolina Świerc

Show More