Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niemcy wyciągają dłoń

Dwóch polityków szczególnie zainteresowanych sytuacją w Polsce – Bernd Fabritius (z lewej) i Hartmut Koschyk
Dwóch polityków szczególnie zainteresowanych sytuacją w Polsce – Bernd Fabritius (z lewej) i Hartmut Koschyk

Kilka dni po wygranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach w Polsce poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla stwierdził w odpowiedzi na weto prezydenta Andrzeja Dudy dotyczące nowelizacji ustawy o mniejszościach, iż przez kolejne cztery lata może być ciężko przeprowadzić przez Sejm inicjatywy dotyczące mniejszości. W Berlinie z kolei politycy o polsko-niemieckie stosunki za rządów PiS byli dotychczas spokojni, lecz sprawa nowelizacji również tam daje do myślenia.

Jeszcze w okresie wakacyjnym, gdy Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie, nastroje wśród przedstawicieli niemieckiej dyplomacji nie różniły się diametralnie od tych sprzed wyborów. W kuluarach niemieckich towarzystw na Śląsku można było usłyszeć, że niemiecki rząd jest pozytywnie nastawiony do współpracy z nowym prezydentem i jego otoczeniem: – Wiem, że niemiecki MSZ już dawno prowadzi korespondencję z nowym prezydentem, z tej korespondencji wynika, że nie trzeba mieć obaw o pogorszenie stosunków polsko-niemieckich – mówi jeden z szefów mniejszości niemieckiej. Także sam prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Kędzierzynie-Koźlu w trakcie kampanii wyborczej chwalił mniejszość niemiecką, stawiając ją jako wzór cech typowo niemieckich: – Kultura niemiecka uczy dokładności, przedsiębiorczości i dyscypliny. Niemcy mogą stać się wzorcem i liczę na to, że razem z nami będą rozwijali Polskę – mówił.

Ostatnie zawetowanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o mniejszościach mogło jednak postawić znak zapytania, jeśli chodzi o przyszłą polsko-niemiecką współpracę, zwłaszcza w zakresie mniejszości. Były pełnomocnik rządu RFN ds. mniejszości Christoph Bergner, cytując doniesienia o niepodpisaniu nowelizacji, życzył posłowi Ryszardowi Galli wiele siły w ramach pracy przez kolejne cztery lata, sugerując jednocześnie, że mniejszościom w Polsce może nie być łatwo przeprowadzać swoje inicjatywy przez Sejm, w którym PiS ma absolutną większość. Ze szczególnym zainteresowaniem w stronę Warszawy patrzy także obecny pełnomocnik Hartmut Koschyk. W pierwszym tygodniu listopada Koschyk spotyka się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Polsce, od których będzie chciał dokładnego obrazu nowej politycznej rzeczywistości. Te relacje mają się przydać w kontynuacji rozmów polsko-niemieckiego okrągłego stołu. Pierwsze posiedzenie zapowiedziano na końcówkę przyszłego roku. Koschyk chce zająć się przede wszystkim sprawą aktualizacji i pogłębienia strategii oświatowej mniejszości niemieckiej, z której Niemcy w Polsce już za rządów PO nie byli zadowoleni.

Wyczekująco spogląda na Warszawę także Związek Wypędzonych. Nowy szef często przez polską prawicę demonizowanego BdV Berndt Fabritius wyciąga dłoń do przedstawicieli PiS: – Istniejące ciągle jeszcze ewentualne zastrzeżenia przyszłego polskiego rządu wobec Związku Wypędzonych można będzie przezwyciężyć tylko w bezpośrednim dialogu. Jestem do tego gotowy – mówi Fabritius. Także szef czołowego niemieckiego ziomkostwa – Landsmannschaft der Oberschlesier – Klaus Plaszczek jest gotowy do rozmów i współpracy z nowym rządem. Plaszczek pogratulował zwycięstwa PiS i kandydatce na premiera Beacie Szydło oraz wyraził nadzieję na dobrą współpracę: – Politykę PiS kreuje dzisiaj inne pokolenie niż lata temu. Dlatego nie można zakładać pogorszenia stosunków polsko-niemieckich – uważa Plaszczek.

Jaki będzie rzeczywiście los stosunków polsko-niemieckich przez kolejne cztery lata, okaże się – jak powiedział Bernd Fabritius – w najbliższych tygodniach.

Obszerny wywiad z Hartmutem Koschykiem na ten temat opublikujemy w przyszłym tygodniu na www.wochenblatt.pl.

Łukasz Biły

Show More
Wochenblatt - Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej
Datenschutz-Übersicht

Diese Website verwendet Cookies, damit wir dir die bestmögliche Benutzererfahrung bieten können. Cookie-Informationen werden in deinem Browser gespeichert und führen Funktionen aus, wie das Wiedererkennen von dir, wenn du auf unsere Website zurückkehrst, und hilft unserem Team zu verstehen, welche Abschnitte der Website für dich am interessantesten und nützlichsten sind.