Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niemieckiego nauczy Erasmus

„Bereit für Erwachsenenleben” to tytuł projektu łączącego szkoły partnerskie z Ravnego na Koroskem (Słowenia), Bari (Włochy), Aversy (Włochy), Hanko (Finlandia) oraz z Nidzicy (Polska).

 

Uczniowie z Nidzicy na rynku Rovnego. Pierwsza z prawej – Sabina Wylengowska.
Foto: Archiwum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy

 

 

Erasmus+ to program Unii Europejskiej służący do finansowania wymiany uczniów i studentów z krajów unijnych. Wspiera działania na rzecz edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Językiem do porozumiewania się w tym programie jest angielski. Jak się okazuje, nie jest to jednak żelazna reguła. Właśnie złamała ją Sabina Wylengowska, nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy, przewodnicząca Nidzickiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej. Sabina Wylengowska we współpracy z Krzysztofem Łasiewickim, drugim nauczycielem Zespołu Szkół Ogólnokształcących, przygotowała projekt pt. „Przygotowani na dorosłe życie”, w którym językiem do porozumiewania się jest niemiecki. Dlaczego język niemiecki, a nie angielski?

 

 

– Chodziło mi o to, żeby jeszcze bardziej zainteresować uczniów językiem niemieckim oraz pokazać im, że nie tylko język angielski, ale również język niemiecki otwiera okno na świat – wyjaśnia powody nietypowego projektu koordynatorka.

W projekcie bierze udział pięć szkół. Każda szkoła przyjmie u siebie pozostałych uczestników projektu, po czterech z każdej szkoły. Uczniowie podczas wizyt w szkołach partnerskich będą zdobywać wiedzę z zakresu komunikacji międzyludzkiej, uzależnienia od internetu, radzenia sobie ze stresem i budowania dobrego samopoczucia, zdrowego odżywiania się, odkrywania w sobie kreatywności i nauki tolerancji poprzez poznawanie dziedzictwa kulturowego mniejszości narodowych.
Projekt trwa od 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r. Środki na jego realizację wynoszą nieco ponad 122 tys. euro. Jego koordynatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy. Jest on dla uczniów całkowicie bezpłatny. Językiem do porozumiewania się uczestników jest język niemiecki. W Zespole Szkół Ogólnokształcących do projektu mogli zgłosić się uczniowie poznający go jako język obcy oraz uczniowie uczący się języka niemieckiego jako języka mniejszości niemieckiej.
Uczniowie, którzy wyjadą za granicę, przekażą po powrocie wiedzę i umiejętności zdobyte na wyjeździe swym koleżankom i kolegom w szkole.

 

– Nie chwaliliśmy się w szkole tym projektem zawczasu. Dopiero gdy otrzymaliśmy informację, że został zaakceptowany, powiedzieliśmy o nim uczniom. Byli pozytywnie zaskoczeni. Chętni zgłosili się natychmiast – informuje Sabina Wylengowska.
Pierwszy wyjazd uczniów odbył się w dniach 12–16 listopada do Ravnego na Koroskem w Słowenii.

 

saw, lek

Show More