Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Niezastąpieni pasjonaci

[responsivevoice_button voice='Deutsch Female' buttontext='Den Inhalt anhören']
W swoim małym muzeum Gerard Wons (z lewej) gościł już m.in. prof. Dorotę Simonides. Źródło: TSKN
W swoim małym muzeum Gerard Wons (z lewej) gościł już m.in. prof. Dorotę Simonides.
Źródło: TSKN

Dorota i Gerard Wonsowie, związani z mniejszością niemiecką działacze z Zębowic, otrzymali w zeszłym tygodniu tytuł „Społeczników Roku Województwa Opolskiego 2015”, przyznawaną przez urząd marszałkowski. Państwo Wonsowie od ponad 25 lat pielęgnują dawne zwyczaje, krzewią kulturę, odkrywają lokalną historię i aktywizują lokalną społeczność. Również pod szyldem DFK.

 

Dorota i Gerard Wonsowie od 25 lat zajmują się regionalizmem, gwarą śląską, obrzędami i zwyczajami ludowymi. Przez 20 lat przygotowywali uczniów, z licznymi sukcesami, do konkursów regionalnych w Izbicku i Łubnianach. W ramach projektu szkolnego utworzyli w 2006 roku Gminną Izbę Regionalną w Zębowicach. Od 10 lat są jej opiekunami, prowadzą pogadanki i lekcje muzealne, wzbogacają zbiory, prowadzą edukację historyczną. Pani Dorota koncentruje się na gwarze, tworzy „Zębowicki minisłownik rolniczy”, prowadzi z seniorami gwarowe koło literackie. Pan Gerard jest kolekcjonerem i badaczem historii lokalnej, pisze artykuły do „Rocznika Powiatu Oleskiego”. Wspólnie od wielu lat organizują imprezy powiatowo-gminne w ramach projektu „Historia lokalna w powiecie oleskim” oraz „Śląskie Biesiady Literackie”, których gośćmi byli między innymi; Kazimierz Kutz, prof. Dorota Simonides, prof. Joanna Rostropowicz. Gerard Wons jest również od lat gminnym przewodniczącym DFK w gminie Zębowice.

 

Działalność małżeństwa Wons jest nieoceniona – uważa przewodniczący TSKN w powiecie oleskim Damian Hutsch. – Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia dla pani Doroty i pana Gerarda, ponieważ są to społecznicy pasjonaci, którzy działają nie od wczoraj, tylko od wielu, wielu lat. W swoje przedsięwzięcia włączają całą lokalną społeczność. Wychodzą poza ramy DFK, docierają do szerokiego grona odbiorców, co też jest bardzo cenne – mówi Damian Hutsch. Przewodniczący uważa, że to właśnie dzięki państwu Wonsom każdy gość w Zębowicach czuje się jak u siebie w domu. – Mam nadzieję, że ta nagroda będzie też motywacją dla innych do działania – mówi Damian Hutsch. Jego zdaniem siła Doroty i Gerarda Wonsów leży również w ich podejściu do ludzi. Starają się łączyć, nigdy dzielić i współpracują z różnymi organizacjami, m.in. LGD „Kraina Dinozaurów”, TSKN, Muzeum Wsi Opolskiej, lokalnymi szkołami i stowarzyszeniami.

 

A. Durecka

Show More