Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nowe rozporządzenie MEN ws. języka mniejszości

 

Zapisy nowego rozporządzenia tłumaczyli w Opolu m.in. podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć, radca MEN Małgorzata Krasuska oraz Andrzej Popiołek z opolskiego Kuratorium Oświaty.
Foto: Schlesien Journal/Pro Futura

Tydzień temu w Opolu odbyła się konferencja poświęcona nowym zapisom rozporządzenia MEN dotyczącego nauczania języka mniejszości. Ponad 100 nauczycieli i dyrektorów szkół i przedszkoli dyskutowało m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej o tym, co nowego niesie za sobą rozporządzenie.

 

Nauczyciele pytali m.in. o ilość godzin przedmiotów “Historia i kultura mniejszości narodowej” i “Geografia Niemiec” w poszczególnych klasach i typach szkół oraz o czas trwania zajęć z języka mniejszości w przedszkolu. Ponadto wiele niepewności wywołał formularz wniosku o objęcie dziecka nauczaniem w języku mniejszości, który pojawił się w rozporządzeniu MEN. Jak wyjaśniała podczas konferencji Małgorzata Krasuska, radca Ministra Edukacji Narodowej, nowe wnioski wypełnić muszą jedynie rodzice tych dzieci, które wcześniej nie brały udziału w zajęcia w języku mniejszości, lub dzieci zmieniają szkołę.

Związek Niemieckich Stowarzyszeń przygotował dla nauczycieli, dyrektorów i organów prowadzących wyjaśnienia związane ze zmianami w rozporządzeniu, który mogą Państwo pobrać TUTAJ.

 

O nowym rozporządeniu MEN ws. języka mniejszości odbędą się także kolejne konferencje. 10.października w Rybniku oraz 18. października w Opolu. Więcej informacji znajdą Pańswto na stronie www.dbg.vdg.pl

ru

Show More