Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Nowy teatr pod choinkę

Śpiewają ukraińskie dziewczyny. Foto: Lech Krzyszałowicz
Śpiewają ukraińskie dziewczyny. Foto: Lech Krzyszałowicz

„Der Struwwelpeter” – z premierą tego przedstawienia zaprezentował się publiczności nowy niemiecki teatr młodzieżowy działający przy stowarzyszeniu „Warmia”.

 

Betlejem Narodów, czyli spotkanie adwentowe Niemców, Ukraińców i Polaków organizowane przez Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Warmia” w Lidzbarku Warmińskim, odbyło się 13 grudnia już po raz 22. Przybyli na nie posłowie Elżbieta Gelert i Piotr Cieśliński, Miron Sycz – wicemarszałek województwa i działacz Związku Ukraińców w Polsce – oraz przedstawiciele władz samorządowych Lidzbarka i powiatu. Obecny był także Henryk Hoch – przewodniczący związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur. W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób.

 

Betlejem Narodów zawsze poprzedzają dwudniowe warsztaty, na których młodzież przygotowuje ozdoby choinkowe i uczy się piosenek oraz roli w przedstawieniu, które pokaże podczas spotkania adwentowego. W warsztatach wzięło w tym roku udział 50 dzieci z Lidzbarka Warmińskiego, Bartoszyc, Kandyt i Górowa Iławeckiego. 15 z nich to młodzi Ukraińcy, reszta to młodzież niemiecka. Przygotowały ponad 150 bombek i mniej więcej tyle samo kartek świątecznych.

 

– Chętnych było znacznie więcej, ale tylko tyle mogliśmy przyjąć – wyjaśnia Ewa Huss-Nowosielska, główna organizatorka warsztatów. Oprócz niej młodzież przygotowywali: od strony plastycznej – Danuta Niewęgłowska, tanecznej – Dorota Cieklińska, muzycznej – Nadia i Orest Ortyńscy, teatralnej – Sylwia Matczak.

 

Głównym wydarzeniem tegorocznego Betlejem była premiera przedstawienia „Der Struwwelpeter” (pol. Staś Straszydło) według wierszy Heinricha Hoffmanna, które zaprezentował publiczności nowy niemiecki teatr młodzieżowy „Lustro”. Powstał pół roku temu przy stowarzyszeniu „Warmia”. Jego inspiratorem i opiekunem jest Ewa Huss-Nowosielska.

 

Oprócz teatru widzowie zobaczyli grupę taneczną „Saga” z Bartoszyc, Chór lidzbarskiego stowarzyszenia „Warmia” oraz utalentowane ukraińskie dziewczyny z Górowa Iławeckiego i Kandyt, które zaśpiewały kilka ukraińskich piosenek. Jak zwykle było także wspólne śpiewanie kolęd po niemiecku, ukraińsku i polsku.

 

Na koniec przyszedł Mikołaj i wszystkim młodym artystom oraz dzieciom z widowni dał słodycze. Także dorośli zostali obdarowani – bombkami i kartkami świątecznymi wykonanymi przez młodzież podczas warsztatów.

 

Zanim jednak Mikołaj rozdał prezenty, poseł Piotr Cieśliński i Miron Sycz, wicemarszałek województwa, złożyli zebranym życzenia świąteczne.

 

lek

Show More