Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

O ludziach, którzy tutaj żyją

 

Z artystą, podróżnikiem, reżyserem i pisarzem Edwardem Porembnym, który na Dolnym i Górnym Śląsku kręcił materiał do swojego kolejnego filmu, rozmawia Marcin Langner.

 

Edward Porembny
Foto: Marcin Langner

 

 

Jak zaczęła się Pana przygoda z branżą filmową?

Jeszcze jako nastolatek postanowiłem, że chcę zrobić karierę i zwiedzać świat. Dosyć wcześnie wyjechałem z rodzimej Warszawy do Francji, gdzie zdobyłem wyższe wykształcenie. Zrobiłem świetny ruch, wysyłając swój film dyplomowy do francuskiej telewizji TF1, dosyć szybko został on zauważony przez szefa programu Nicolasa Hulota. W ten sposób praktycznie z dnia na dzień z biednego absolwenta studiów stałem się reżyserem bardzo renomowanej stacji. Tak właśnie zaczęła się moja filmowa kariera, w następnych latach tworzyłem kolejne filmy m.in. dla takich stacji jak TF1, HBO czy Canal+. Mieszkałem w różnych miejscach na świecie: Londyn, Montreal, San Francisco, Paryż czy Los Angeles, obecnie przez większość czasu przebywam w Warszawie. Łącznie stworzyłem ponad 50 filmów, zdobyłem również kilka nagród, ale to nie one stanowiły dla mnie motywację do tworzenia. Do działania napędzało mnie bardziej samo powołanie, chęć do realizacji własnej osoby i bycia niezależnym. Podkreślam, że stworzone projekty filmowe zawsze były moją wizją i nikt z góry mi nie narzucał, co mam robić i jak dany film ma wyglądać.

 

 

Aktualnie trwają prace nad kolejnym filmem, tutaj na Śląsku. Czy można zdradzić, o czym on będzie?

Razem z niemieckim kolegą Peterem Moersem robimy film o Śląsku – o ludziach, którzy tutaj żyją i robią coś pożytecznego dla społeczeństwa. Bardzo mi się ten region podoba. Ludzie są fajni i mówią po swojemu. To właśnie ta niezależność miejscowych mi się bardzo podoba. Mam zresztą nadzieję, że świat pójdzie w tym kierunku i ludzie zaczną się bardziej utożsamiać ze swoim rodzimym regionem. Fajnie to tutaj wygląda na Śląsku i pomyślałem, że dobrym pomysłem będzie nagrać o tym film. Niemiecka stacja NDR dobrze odebrała ten pomysł i tak narodziła się nasza współpraca.

 

 

Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć oraz jaki będzie nosić tytuł?

Dobre pytanie. Na razie mamy tylko tytuł prowizoryczny – „Polski Śląsk”. Czy on się utrzyma – nie wiadomo. Data premiery na razie też nie jest jasna. Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku film będzie wyemitowany przez stację NDR oraz na moim portalu w internecie.

 

 

Pan dosyć pozytywnie się wypowiada o Śląsku i Ślązakach, zadam więc nieco bardziej kontrowersyjne pytanie. Czy jest jakaś negatywna cecha w Ślązakach?

Hmm… Pewnie przydałoby się trochę więcej uśmiechu na twarzy i pozytywności na przyszłość, bo życie jest zbyt krótkie i zbyt piękne, by się nim przejmować.

 

 

Spotyka Pan różnych ludzi na świecie, którzy przekazują Panu różne mądrości, porady. Jaką mądrość, radę poza częstszym uśmiechaniem się przekazałby Pan tutejszym mieszkańcom?

Dwie rzeczy: nie bać się manifestować europejskości i otwartości oraz traktować innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

 

 

Der Film trägt den Arbeitstitel „Polnisches Schlesien” – ob er so beibehalten wird wissen die Filmemacher noch nicht. Erstausstrahlung erfolgt wahrscheinlich Anfang 2021 bei NDR und auf dem Internetportal von Edward Porembny http://porembny.com/pl/ und Peter Moers https://www.moersmedia.de/english-1

Show More