Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Odpocznij od siebie samego

Książka „Odpocznij od siebie samego” ukazała się nakładem Fundacji Nauki i Kultury na Śląsku z siedzibą w Opolu.

Taki tytuł nosi polski przekład powieści dolnośląskiego pisarza Paula Kellera „Ferien vom Ich”. Pomysłodawcą polskiej edycji jest pochodzący również ze Śląska niemiecki lekarz Romuald Schirmeisen, który książkę poleca wszystkim chcącym odzyskać zdrowie i osiągnąć matuzalemowy wiek.

 

Tłumaczenia tej wydanej po raz pierwszy w roku 1923 powieści podjęła się znawczyni historii i literatury śląskiej prof. Joanna Rostropowicz, której przekład ukazał się nakładem Fundacji Nauki i Kultury na Śląsku z siedzibą w Opolu. Jednak swego rodzaju ojcem chrzestnym polskiego wydania „Ferien vom Ich” jest dr Romuald Schirmeisen, lekarz dziś pracujący w Hiszpanii, ale pochodzący z Górnego Śląska.

 

Dla niego „Odpocznij od siebie samego” jest nie tylko godną uwagi powieścią, należącą od prawie 100 lat do kanonu literatury niemieckiej. Ma ona także wartość prozdrowotną. „To właśnie nasz Dolnoślązak barwnie zaprezentował najlepszy sposób na zdrowie i długie życie: uwolnienie się od ciężaru codziennych trosk, życie zgodne z naturą wśród ludzi życzliwych, pogodnych, niedręczących bliźniego niepotrzebną krytyką i bolesnymi uwagami, potrafiących cieszyć się każdą ulotną chwilą” – pisze w posłowiu dr Schirmeisen. Dodając do tego zdrowy wysiłek fizyczny i kontakt z ziemią podczas pracy, zaobserwujemy dobroczynny wpływ na naszą kondycję psychiczną i fizyczną – zauważa Romuald Schirmeisen i konkluduje: „Jestem zdania, że zaproponowany przez Paula Kellera sto lat temu model życia jest jedynym sensownym sposobem na utrzymanie albo odzyskanie zdrowia”.

 

Może więc jest to dobry prezent pod choinkę dla wszystkich tych, którzy na co dzień zmagają się z coraz szybciej kręcącym się światem.

Show More