Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ogromne przedsięwzięcie

Foto 1: Przedstawiciele VdG i FUEN na oficjalnym spotkaniu z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. To wtedy przedstawiono ideę kongresu.  Foto: VdG
Foto 1: Przedstawiciele VdG i FUEN na oficjalnym spotkaniu z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. To wtedy przedstawiono ideę kongresu.
Foto: VdG

Oprócz tysięcy innych gości Europejską Stolicę Kultury Wrocław odwiedzi od 18 do 22 maja tego roku jeszcze ok. 130 wyjątkowych przybyszów. Wtedy odbędzie się bowiem kongres Federalnej Unii Europejskich Grup Narodowościowych (FUEN). Coroczne zgromadzenie liderów europejskich mniejszości narodowych zostanie zorganizowane w Polsce po raz pierwszy.

 

FUEN jest dachową organizacją europejskich mniejszości narodowych. Podobnie jak w przypadku Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce (VdG) jej członkami nie są osoby fizyczne, ale organizacje. W ciągu 66 lat od założenia przystąpiło do niej 81 organizacji z 32 krajów Europy. Dobrym zwyczajem są coroczne kongresy trwające 4 dni. Na miejsce organizacji kongresu w 2016 wybrano Wrocław, właśnie ze względu na to, iż został on wybrany w tym roku na Europejską Stolicę Kultury. „W projekcie Europejskiej Stolicy Kultury kryje się zamysł wzajemnego poznawania się” – napisali przedstawiciele FUEN w jednym z pierwszych oświadczeń zapowiadających kongres we Wrocławiu. Poznawanie się jest tutaj określeniem kluczowym, gdyż sam kongres oprócz omówienia najważniejszych zagadnień europejskich mniejszości narodowych ma dostarczyć także możliwości poznania innych europejskich krajów, a zwłaszcza polityki tych państw wobec mniejszości narodowych. Zgodnie z tym zamysłem np. kongres w roku 2015 zorganizowano w Grecji, by skupić się szerzej na problemach Turków w Grecji, którym rząd odmawia jakichkolwiek praw jako mniejszości narodowej.

 

Jako główna organizacja największej mniejszości narodowej w Polsce i członek FUEN, współorganizacja kongresu przypada VdG. – Kongres to ogromne przedsięwzięcie – mówi zajmująca się projektem Anna Giza. – Musieliśmy już wykonać mnóstwo pracy organizacyjnej, od koncepcji logo, zabukowania hotelu, przesłania zaproszeń, aż po zorganizowanie tłumaczeń. Jak zdradza Anna Giza, na kongresie spodziewanych jest około 130 gości, a cały przebieg ma być tłumaczony na kilka języków, w tym na pewno na niemiecki i angielski. Pierwszy dzień kongresu ma być poświęcony prezentacji poszczególnych mniejszości narodowych biorących udział spotkaniu, w tym tradycyjnych strojów czy charakterystycznych projektów. W kolejnych dniach mają zostać wybrane m.in. nowe władze FUEN. W najbliższych tygodniach przedstawiciele FUEN i VdG mają się spotkać, by ustalić szczegółowy program.

 

Łukasz Biły

Show More