Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ostróda: Konkurs piosenki niemieckiej – „Większy dystans, mniejszy stres“

 

 

 

W tegorocznym konkursie piosenki niemieckiej, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej „Jodły”, uczestniczyło około 40 osób. To mniej niż w poprzednich latach, kiedy to przez scenę na ostródzkim zamku przewijało się ponad 100 uczestników.  Ważniejsze jednak niż liczba uczestników jest to, że się w ogóle odbył, bo przez pandemię wiele imprez kulturalnych w tym roku przepadło. Uczestnicy tym razem nie musieli się stawić w Ostródzie osobiście, zostali zobowiązani do dostarczenia sporządzonych przez siebie filmów z wykonaniem jednego utworu niemieckiego.

– Poziom filmów był bardzo zróżnicowany: od zrobionych telefonem komórkowym po wykonane profesjonalną aparaturą nagraniową. Tak samo było i z poziomem wykonawczym. Był bardzo zróżnicowany – mówi Anna Czajkowska, organizatorka konkursu.

Większość uczestników startowała w konkursie pierwszy raz, ale znaleźli się w nim także stali bywalcy, jak np. Monika Krzenzek ze stowarzyszenia w Szczytnie oraz Lea Gładkowska z Olsztyna – debiutantka i laureatka w ubiegłym roku. Najczęściej piosenkarze rekrutowali się ze szkół podstawowych, w których nauczany jest język niemiecki jako mniejszości narodowej, czyli z Napiwody, Rogóża w gm. Kozłowo, Glotowa, Mrągowa, Gronowa Górnego oraz ze stowarzyszeń niemieckich w Szczytnie, Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. Najwięcej osób zgłosiła szkoła w Glotowie – aż dziewięć. Repertuar wykonawców był bardzo zróżnicowany: od klasyki: „Sag mir, wo die Blumen sind” z repertuaru Marleny Dietrich, przez „Allelujah” z repertuaru Leonarda Cohena, po dziecięce „Ein Lama in Jokohama”.

– Odkryciem tegorocznego konkursu jest Aleksandra Hoppe, uczennica klasy 8. szkoły podstawowej w Glotowie, podopieczna nauczycielki Moniki Pytlarczyk. Aleksandra startowała w konkurencji dziecięcej. Śpiewała piosenkę pt. „Lieblingsmensch” Namiki, również młodej niemieckiej piosenkarki. Uczyniła to na tak wysokim poziomie, że pobiła wszystkich uczestników konkursu. Dziewczyna ma wielki talent – zapewnia Anna Czajkowska.

Czy zdalna forma konkursu się sprawdziła? – Trudno mi jednoznacznie to ocenić. Nauczyciele mówili, że śpiewanie do kamery to dla dzieci mniejszy stres, że mogły poprawić, gdy coś im nie wyszło. Z drugiej strony jednak – nie było konkursowej atmosfery, emocji, braw i aplauzu, co też przecież jest bardzo ważne.

Czternasty konkurs piosenki niemieckiej zorganizowało Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej w Ostródzie, a sfinansowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku i stowarzyszenie „Jodły”. Nagrody – bony zakupowe do Empiku oraz słodycze – uczestnicy oraz nauczyciele otrzymali pocztą.

 

Lech Kryszałowicz

Show More