8 czerwca w Centrum Gminnym w Walcach Związek Śląskich Kobiet Wiejskich świętował jubileusz 30-lecia działalności. Wzruszające przemówienia, występy artystyczne, msza święta i wspólna integracja sprawiły, że ten dzień był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników.
Liczne grono członków i sympatyków organizacji spotkało się, by wspólnie świętować ten ważny jubileusz i uhonorować cenną pracę stowarzyszenia na rzecz lokalnej społeczności oraz zachowania śląskiego dziedzictwa kulturowego.
Związek Śląskich Kobiet Wiejskich, założony w 1994 r., powstał jako niezależna organizacja po wcześniejszej przynależności do Związku Rolników Śląskich. Członkinie założycielki: Ursula Trinczek, Otylia Skoczylas, Gertruda Drost i Elżbieta Graba, położyły podwaliny pod pomyślną przyszłość. – Jestem w zarządzie związku od samego początku i niesamowicie jest widzieć, jak nasze kobiety się rozwijają, szukają nowych możliwości i chętnie biorą udział w naszych inicjatywach – mówi Gertruda Drost z Żużeli.
Przedsiębiorcze i pomysłowe
W ciągu ostatnich 30 lat wiele się wydarzyło, co było również widoczne podczas sobotnich uroczystości. Stowarzyszenie organizuje wspólne projekty, wymianę doświadczeń, wydarzenia kulturalne i warsztaty twórcze, aby zachować i przekazywać śląskie tradycje. Spotkania, seminaria i specjalistyczne szkolenia organizowane są zarówno w kraju, jak i za granicą. – Jesteśmy dumne, że możemy podtrzymywać nasze tradycje, organizować wspaniałe wydarzenia. Pokazujemy, że kobiety z obszarów wiejskich są przedsiębiorcze i pomysłowe – wyjaśniła wieloletnia przewodnicząca Maria Żmija-Glombik.
Śląskie kobiety wiejskie wprowadzają wiele pozytywnych zmian w swoich społecznościach.
Związek Śląskich Kobiet Wiejskich angażuje się w różne projekty i współpracuje z podobnymi organizacjami w kraju i za granicą. – To rodaczki z sercem, które tworzą wspólnotę z wieloma inicjatywami. Kultywują tradycję, ale też podchwytują nowoczesne trendy i są postępowe – powiedziała podczas uroczystości Rose Reber, pierwsza wiceprzewodnicząca Związku Kobiet Wiejskich Palatynatu.
Uroczystość charakteryzowały serdeczne gratulacje i wyrazy uznania. Szczególnie wyróżniono przewodniczącą stowarzyszenia, Marię Żmiję-Glombik, za jej niestrudzone zaangażowanie i wkład w rozwój organizacji. Nie zabrakło również występów artystycznych: na scenie zachwycił zespół taneczny z Przecinka oraz chór Walczanki.
Pozytywny wpływ
Podczas uroczystości kilkakrotnie podkreślano, że kobiety mają coraz większy wpływ na życie społeczne i gospodarcze. Etyka pracy i poczucie odpowiedzialności członkiń stowarzyszenia pozwalają im wprowadzać wiele pozytywnych zmian w swoich społecznościach.
– My, kobiety, mamy coraz więcej do powiedzenia, ponieważ jesteśmy pracowite i odpowiedzialne. Poprzez zaangażowanie na rzecz naszych społeczności możemy zrobić wiele dobrego dla naszego otoczenia – podkreśliła na zakończenie Maria Żmija-Glombik.
Dominika Bassek