Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Bestsellerowa autorka z Raciborza

Eufemia von Adlersfeld-Ballestrem

Jeśli nazywasz się Anna Eufemia Karolina hrabina von Adlersfeld-Ballestrem, świat stoi przed tobą otworem. Tak z pewnością myślała Eufemia, urodzona 18 sierpnia 1854 r. w Raciborzu, która jako jedna z pierwszych kobiet w XIX w. nie publikowała swoich książek pod pseudonimem, jak to było w zwyczaju w tamtych czasach.

 

Eufemia von Adlersfeld-Ballestrem była niezwykle płodną pisarką. Można nawet powiedzieć, że była Remigiuszem Mrozem XIX-wiecznej niemieckiej literatury beletrystycznej. Podobnie jak polski pisarz kryminałów, co roku wydawała nowy utwór, a czasem nawet kilka.

Eufemia von Adlersfeld-Ballestrem urodziła się w Raciborzu jako piąte dziecko hrabiego Aleksandra Karla Wolfganga von Ballestrem di Castellengo, pejzażysty, i jego żony. Jej rodzina należała do szlachty śląskiej, jej przodkowie przenieśli się na Śląsk z Piemontu w XVIII w. Przyszła autorka bestsellerów spędziła dzieciństwo w Brzegu i Jeleniej Górze. Ojciec rozbudził w niej miłość do literatury. W wieku 17 lat opublikowała swój pierwszy utwór pt. „Die Nichten des Kardinals” („Siostrzenice kardynała”). Później pisała nowele, humoreski i wiersze. Ponadto publikowała w czasopismach opowiadania i inne małe formy literackie. Napisała też w sumie ponad 40 powieści. Jednym z jej największych sukcesów był zbiór humoresek „Komtesse Käthe”, który w ciągu 10 lat został 30-krotnie wznowiony. Kontynuacja również okazała się regularnym bestsellerem. „Komtesse Käthe in der Ehe”, wydana po raz pierwszy w 1899 r.., doczekała się 40. wydania już w 1907 r.! Podobnie jak wspomniany Remigiusz Mróz, Eufemia również była miłośniczką gatunku powieści kryminalnej. Prawie wszystkie jej utwory zawierały motywy detektywistyczne. Miłosne intrygi, elementy fantastyczne i sprytnie wykorzystany humor stanowiły idealną mieszankę. Krótko mówiąc: czytelnicy byli zachwyceni, a książki sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Agatha Christie miała swojego Herkulesa Poirot, Eufemia von Adlersfeld-Ballestrem napisała całą serię z przygodami „dżentelmeńskiego detektywa” dr. Franza Xavera Windmüllera.

Dorobek literacki Eufemii liczy ogółem 111 dzieł. Zmarła w Monachium w wieku 87 lat. Jej książki do dziś można kupić w Internecie.

Anna Durecka

Publikacja „Superbohaterowie Śląska” została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i sfinansowana przez Instytut Goethego w Krakowie. Można ją pobrać bezpłatnie na stronie www.haus.pl

 

Show More