Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Tańsza nawet o 20%

Po obniżeniu w Niemczech cen masła przyszła kolej na kawę. Sieci handlowe Aldi, Kaufland i Norma znacznie obniżyły ceny kawy mielonej i ziarnistej. Co ważne, także inne niemieckie sieci handlowe zapowiedziały, że pójdą w ich ślady.

Foto: Manuela Leibig

Niedawno sieć dyskontowa Aldi poinformowała, że trwale i do 20% obniżyła ceny własnych marek kawy – Morena, Markus Kaffee, Amaroy i Tizio w ponad 4000 oddziałów. Tym samym kawa potanieje nawet o 1 euro za 500-gramowe opakowanie

Foto: Helena Piechaczek

Śladem gigantów

W konkurencyjnej sieci Norma niemal w tym samym czasie ten popularny towar potaniał, a Kaufland poinformował na swojej stronie internetowej, że również trwale obniża ceny kawy mielonej i ziarnistej. Śladem gigantów poszły sieci supermarketów Edeka i Rewe oraz dyskont Penny. W najbliższej przyszłości planują obniżyć ceny kawy w takim samym stopniu, jak ich konkurenci – zapowiedział koncern Rewe. Edeka z kolei poinformowała, że potanieje u niej także markowa kawa. Za obniżką cen kryje się rozwój na rynkach światowych – na nich bowiem od jesieni spadły ceny kawy.

Der Discounter Aldi hat mitgeteilt, den Preis für seinen Eigenmarken-Kaffee um bis zu 20% gesenkt zu haben Foto: Psicopatria/Wikipedia

Masło, mleko też tańsze

Średnia miesięczna cena funta kawy obliczana przez Międzynarodową Organizację Kawy (ICO) wyniosła w grudniu 2022 r. 157,19 centa amerykańskiego. We wrześniu było to jeszcze prawie 200 centów. W grudniu 2021 r. funt kawy kosztował średnio 203 centy. To tylko kwestia czasu, zanim reszta handlu detalicznego podąży śladem sieci dyskontowych, kawa uchodzi bowiem za jeden z towarów, na których podstawie klienci postrzegają ceny w danej sieci. Przypomnijmy, że na początku lutego potaniały już w Niemczech masło, mleko i niektóre produkty higieniczne. Cena najtańszego 250-gramowego opakowania masła spadła z 1,99 euro do 1,59 euro.

K. Ś.

Show More