Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pozostańmy silni! – Spotkanie noworoczne opolskiego TSKN

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zaprosiło członków mniejszości niemieckiej w poniedziałekowe popołudnie (17.01.2022) na wirtualne spotkanie noworoczne. Publiczność internetową przywitał przewodniczący TSKN Rafał Bartek. Ambasador Niemiec w Warszawie Arndt Freytag von Loringhoven był także obecny na przyjęciu noworocznym.

 

Noworoczne spotkanie rozpoczęło się przemówieniem Rafała Bartka, w którym przypomniał on miniony rok. Podkreślił, że był to trudny rok, naznaczony pandemią, w którym wiele osób straciło członków rodziny i przyjaciół. Bartek przypomniał również burmistrza Gorzowa Śl. z szeregów mniejszości niemieckiej Artura Tomalę, który zmarł na Covid-19.

 

Am Neujahrsempfang nahm auch der Deutsche Botschafter Arndt von Loringhoven teil.
Foto: screenshot

 

Pozytywny bilans

– Ale nie tylko pandemia wywołała u nas duże zaniepokojenie, także wydarzenia polityczne w Polsce w odniesieniu do języka niemieckiego i nie tylko języka – powiedział Bartek. Mniejszość niemiecka również z niepokojem czeka na wyniki spisu powszechnego, w którym wielu członków mniejszości w zeszłym roku mocno się zaangażowało. – Zdajemy sobie sprawę, jak obecna antyniemiecka polityka może wpłynąć na te wyniki – powiedział Bartek. Mimo wielu przeszkód mniejszość niemiecka może z dumą spoglądać na miniony rok. Wiele projektów zostało zrealizowanych: W ramach projektu Begegnungsstättenarbeit zrealizowano 431 projektów. Konsulat Niemiec w Opolu wsparł 37 projektów kwotą 391.360 zł. W województwie opolskim wiosną odbyło się 28 kursów sobotnich, a jesienią 36. Łącznie w 11 niemieckich szkołach piłkarskich Miro (10 w województwie opolskim i 1 w województwie śląskim) trenowało 407 dzieci. Odbyły się konkursy językowe, wiedzy i wokalne. Na szczególną uwagę zasługuje projekt „Opolski Senior”. Z oferty w 20 klubach seniora skorzystało 654 uczestników. – Pomimo pandemii zajęcia w klubach odbywały się prawie przez cały rok – seniorzy jeździli na wycieczki, wykonywali różne rękodzieła, brali udział w warsztatach kulinarnych i psychologicznych, zajęciach sportowych itp. Dopiero w kwietniu zawiesiliśmy działalność klubów stacjonarnych ze względu na wzrost zachorowań. W tym czasie animatorzy robili zakupy dla seniorów, przygotowali pakiety zajęć do pracy w domu – wymienia Rafał Bartek.

 

Spojrzenie w przyszłość

Przewodniczący TSKN wspomniał również o zmniejszeniu środków na nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości. Szczególnie ważny jest udział w przygotowanej z tego powodu akcji protestacyjnej.

 

“Sama petycja internetowa rodziców zebrała już prawie 5000 podpisów. Proszę więc nie być obojętnym, bo liczy się każdy głos”,

 

apelował Rafał Bartek do gości. W związku z tymi wydarzeniami może być trudno spoglądać pozytywnie w przyszłość, powiedział szef TSKN. Ale i tak powinniśmy to zrobić. W końcu mniejszość niemiecka to silna społeczność. W tym roku odbędzie się też wiele ważnych inicjatyw, takich jak otwarcie Centrum Wystawienniczo-Dokumentacyjnego Niemców w Opolu czy 7. Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu.

Anna Durecka

Show More