Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Ambasador w Opolu

Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Niemiec w Polsce, od piątku będzie gościł w województwie opolskim. Wizyta związana jest z niedzielną pielgrzymką mniejszości narodowych na Górze Św. Anny, ambasador jednak w trakcie swojej wizyty odbędzie również szereg spotkań z przedstawicielami polityki i gospodarki.

 

Arndt Freiherr Freytag von Loringohen
Foto: NATO

 

Niecały rok temu Arndt von Loringhoven objął funkcję ambasadora Niemiec w Polsce, jednak ze względu na pandemię koronawirusa dopiero teraz może odwiedzić województwo opolskie. Jednym z głównych tematów wizyty jest działalność mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku.

 

In der ul. Krupnicza hat das Jugendzentrum seinen Sitz.
Foto: VdG

 

W sobotę (5 czerwca) w Opolu ambasador weźmie udział w otwarciu dwóch ważnych dla mniejszości niemieckiej instytucji: Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej oraz Centrum Młodzieżowego. Centrum Młodzieżowe, skierowane do młodych członków mniejszości niemieckiej, będzie zlokalizowane przy ul. Krupniczej 15. Głównym celem tej otwartej na nowe inicjatywy i pomysły instytucji jest stworzenie jak najlepszych warunków dla rozwoju i dostępności języka i kultury niemieckiej dla młodzieży mniejszości niemieckiej w Polsce. W tym samym budynku będzie miał swoją siedzibę również LernRAUM.pl – innowacyjny projekt, który daje członkom mniejszości niemieckiej w całej Polsce możliwość używania języka niemieckiego dzięki różnorodnym kursom, seminariom i warsztatom w języku niemieckim jak i poszerzania swojej wiedzy w różnych dziedzinach.

 

„Dla każdej społeczności wiedza o swoich korzeniach stanowi istotne źródło tożsamości” – tymi słowami przedstawia się Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, instytucja skupiająca się nad historią, dziedzictwem i współczesnością mniejszości niemieckiej w Polsce. Do zadań, które stawia sobie Centrum, należą m. in. organizacja projektów badawczych i konferencji naukowych, wydawanie publikacji i opracowywanie obszernego archiwum liczącego ponad 60 tys. dokumentów. Siedziba Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej położona jest niedaleko budynku Centrum Młodzieżowego, przy ul. Szpitalnej 7a.

 

Ponadto Arndt Freytag von Loringhoven weźmie udział w posiedzeniu zarządu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, a w niedzielę będzie uczestniczył w pielgrzymce mniejszości narodowych na Górze Św. Anny. Uroczysta suma prowadzona przez opolskiego biskupa Andrzeja Czai rozpocznie się o godz. 11.00.

 

W trakcie swojej wizyty w województwie opolskim ambasador von Loringhoven spotka się w piątek również z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim, marszałkiem województwa Andrzejem Bułą, wicemarszałkinią Zuzanną Donath-Kasiurą oraz przewodniczącym sejmiku Rafałem Bartkiem. Odbędzie również rozmowy z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim, wójtami i burmistrzami opolskich gmin oraz przedstawicielami świata gospodarki.

ru

Show More