Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Budowniczowie mostów w Europie

W minioną sobotę w Berlinie odbył się Dzień Stron Ojczystych Związku Wypędzonych. Tym razem mottem było: „Wypędzeni i późni przesiedleńcy: budowniczowie mostów w Europie”. Uroczystość została również wykorzystana do uhonorowania byłego przewodniczącego  Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce Bernarda Gaidy.

 

Odznaka Honorowa Związku Wypędzonych jest najwyższą nagrodą tej organizacji, którą otrzymał Bernard Gaida za działalność Grupy Roboczej Mniejszości Niemieckich w FUEN (AGDM), której jest przewodniczącym. – Dzięki temu zaszczytowi, o którym jednogłośnie zadecydowało prezydium BdV, chcemy pokazać, że nasze polityka skierowana na porozumienie z Niemcami, którzy pozostali w swoich heimatch – mniejszościami niemieckimi w Europie i państwami byłego Związku Radzieckiego – ma „naturalnych” partnerów, zaangażowanych i odnoszących sukcesy, który jednak nieustannie są konfrontowani z  wyzwaniami w zakresie zachowania kultury, języka i tożsamości – powiedział prezydent BdV prof. Bernd Fabritius.

 

Bernard Gaida (li.) und BdV-Präsident Bernd Fabritius nach der Verleihung der Ehrenplakette des BdV.
Foto: BdV/facebook.com

 

W swoim podziękowaniu Gaida podkreślił wagę nagrody, którą otrzymał za obronę praw człowieka. Jednocześnie odniósł się także do obecnej sytuacji w Polsce:

 

“Wystarczy spojrzeć na brutalność prawną dyskryminacji uczniów z pochodzeniem niemieckim w polskich szkołach, która wejdzie w życie w przyszłym tygodniu. A dzieje się tak, gdy Komisja Europejska nic nie robi, gdy rząd federalny działa zbyt słabo i gdy wiele polskich instytucji demokratycznych, takich jak Senat czy Rzecznik Praw Obywatelskich, jest bezradnych. Nie znam żadnego innego przypadku w Unii Europejskiej, gdzie jeden podpis ministra dyskryminuje 50 tys. nieletnich.”

 

Przemawiający przez Gaidą były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, również odniósł się w swoim do zmniejszenia liczby godzin języka niemieckiego w szkołach i powiedział: –

 

“Po prostu bardzo się tego wstydzę.”

 

W swoim przemówieniu Dutkiewicz odniósł się także do aktualnej sytuacji na wschód od Polski. – Ukraina ma prawo i obowiązek się bronić. Mamy obowiązek pomagać Ukrainie, w tym dostarczając broń – powiedział były prezydent Wrocławia. Wołodymyr Leysle, przewodniczący Rady Niemców na Ukrainie, natomiast przypomniał pomoc, jaka została udzielona tamtejszej mniejszości niemieckiej. – Pierwszymi, którzy pomogli Niemcom na Ukrainie, byli AGDM i BdV. Potrzebujemy pomocy humanitarnej, solidarności i europejskiej perspektywy – powiedział Leysle.

Popołudniu odbyła się uroczysta ceremonia złożenia wieńca pod pomnikiem niemieckich wypędzonych „Wieczny Płomień” na Theodor-Heuss-Platz.

ru

Show More