Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Budowniczy mostów

Dziś (10.05.) Anke Meyer, przewodnicząca niemieckiej części polsko-niemieckiej rządowej komisji ds. współpracy regionalnej i transgranicznej, odwiedziła Związek Niemieckich Stowarzeń (VdG). Głównym tematem było nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości.

 

Anke Meyer, która w przeszłości była m.in. ministrem pełnomocnym i pełnomocnikiem ds. mniejszości niemieckiej w ambasadzie niemieckiej w Kopenhadze, chciała osobiście poznać sytuację mniejszości niemieckiej w Polsce. – Jesteśmy zdania, że ​​mniejszość niemiecka w Polsce, wraz z Polonią w Niemczech, stanowią niesamowitą wartość dodaną w naszych stosunkach dwustronnych i pełnią funkcję budowniczych mostów między naszymi krajami. Dlatego chcielibyśmy, aby w przyszłości mniejszość mogła nadal pełnić tę rolę – powiedziała Anke Meyer po spotkaniu z przewodniczącym VdG Bernardem Gaidą, a także szefami organizacji niemieckich w Opolu i województwie śląskim Rafałem Bartkiem i Marcinem Lippą.

 

Anke Meyer im Gespräch mit Bernard Gaida
Foto: Rudolf Urban

 

Głównym tematem rozmów był jednak aktualny problem ze zmniejszeniem liczby lekcji języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach z trzech do jednej godziny tygodniowo. – Chcemy zrobić co w naszej mocy, aby przyczynić się do dobrego i szybkiego rozwiązania tego problemu – powiedziała Anke Meyer, a następnie stwierdziła: – Będziemy nadal konsekwentnie o tej sprawie rozmawiać na wszystkich szczeblach, ponieważ mniejszość niemiecka ma swój status prawny, którego strona polska jej nie odbiera. Z tego wynikają jednak również konkretne prawa, których należy przestrzegać. Zawsze będziemy o tym jasno mówić.

Po rozmowach Anke Meyer odwiedziła także powstające Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce oraz Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej.

ru

Show More