Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

„Damy z siebie wszystko”

Europeada 2012. Foto: FUEV.
Europeada 2012. Foto: FUEV.

Wyjść z grupy i prosto po puchar – taki cel stawiają sobie przedstawiciele mniejszości niemieckiej z Polski, którzy zajmują się tworzeniem drużyny na tegoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej mniejszości narodowych, w skrócie Europeada.

 

Przed nimi trudne zadanie, gdyż na drodze do tytułu stoi gigant, który od dwóch lat dzierży miano najlepszego – Południowy Tyrol. Ale Niemcy z Polski mają asa w rękawie w postaci trenera. – Dietmar Brehmer junior jest profesjonalistą, który trenuje drugoligowca ROW Rybnik, jako aktywny piłkarz występował m.in. w Polonii Bytom i Górniku Zabrze – mówi Marcin Lippa, który po stronie województwa śląskiego zajmuje się koordynacją występu Niemców z Polski na Europeadzie. W mistrzostwach Europy mniejszości narodowych, które organizowane są co cztery lata, zawsze równocześnie z oficjalnymi Mistrzostwami Europy UEFA, mniejszość niemiecka z Polski bierze udział już po raz kolejny. Podczas kiedy w roku 2008 udało się dojść do ćwierćfinału, cztery lata temu przygoda z Europeadą zakończyła się już w fazie grupowej po jednym zwycięstwie, remisie i porażce.

 

Wyjść z grupy

 

Mimo sporego doświadczenia drużynę pod wodzą Dietmara Brehmera czeka w trzeciej już Europeadzie wyjątkowo ciężkie zadanie. Niemcy z Polski, grając w grupie E, zmierzą się bowiem już drugiego dnia mistrzostw z prawdziwym gigantem piłki nożnej mniejszości narodowych. Mowa o Niemcach z włoskiego Tyrolu Południowego, którzy triumfowali w obu poprzednich turniejach. – Ostatnio byli najlepsi, to trzeba przyznać. Nie dość, że są dobrzy, to jeszcze teraz grają u siebie – mówi koordynator drużyny Niemców z Polski po stronie województwa opolskiego Rafał Nocoń. Mimo świadomości trudnego zadania Nocoń pozostaje jednak optymistą: – Jeśli wyjdziemy z grupy, to wygramy – stwierdza. Oprócz Niemców z Tyrolu na mniejszość niemiecką z Polski czekają w grupie także Fryzowie z Niemiec oraz Celtowie z Irlandii. Podczas kiedy Fryzowie zwłaszcza w 2008 kasowali rekordowe porażki i nie powinni stanowić problemu, irlandzcy Celtowie jako nowicjusz są wielką niewiadomą.

 

Trudne zadanie

 

Drużyna mniejszości niemieckiej z Polski, która wystartuje pod nazwą FC DFK Oberschlesien, składa się głównie z młodych zawodników, którzy identyfikują się z górnośląskimi Niemcami. Pierwsze treningi już się odbyły, kolejne mają mieć miejsce po jednym razie w każdym z kolejnych miesięcy.

 

Na kwartał przed rozpoczęciem Europeady nie tylko Rafał Nocoń, ale także Marcin Lippa ma świadomość trudnego zadania, jakim będzie nie tylko pokonanie Niemców z Tyrolu, ale także cała reszta turnieju: – Nie znam zbytnio pozostałych drużyn, mogą wśród nich być zawodnicy mniej lub bardziej profesjonalni, zapewniam jednak, że damy z siebie wszystko – mówi Lippa.

 

Europeada 2016 rozpocznie się 18, a zakończy 26 czerwca na boiskach Tyrolu Południowego we Włoszech.

 

Łukasz Biły.

Show More