Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Projekt się rozrasta

W projekcie językowym Deutsch AG, adresowanym do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, koniec roku oznaczał zakończenie dodatkowego nauczania języka niemieckiego w tym formacie. Rok 2022 był pierwszym po pandemii, w którym wszystkie lokalizacje projektu Deutsch AG funkcjonowały ponownie w trybie stacjonarnym.


Niemniej realizacja projektu Deutsch AG nie byłaby w ogóle możliwa bez nowoczesnych mediów. – Jest to projekt ogólnopolski i chcemy, aby wszyscy mieli taki sam dostęp do materiałów. Dlatego wszystko, czego potrzebuje nauczyciel i uczeń, znajduje się w chmurze. Nauczyciele regularnie otrzymują newsletter – wyjaśnia Anna Świtała, specjalista ds. dydaktyki i metodyki. Nowością są natomiast kody QR, dzięki którym każdy uczeń może pobrać test kończący projekt Deutsch AG. – Ma to tę zaletę, że test może być przeprowadzony w klasie. Kiedyś robiliśmy to online, dzieci mogły być w domu. Było to również spowodowane pandemią. Teraz nauczyciel może sprawdzić, czy robią wszystko samodzielnie – mówi Anna Świtała.

Rosnące zainteresowanie
W ubiegłym roku po raz pierwszy uczniowie uczestniczący w projekcie Deutsch AG mieli również możliwość przystąpienia do egzaminu w Instytucie Goethego, potwierdzającego znajomość języka niemieckiego certyfikatem. Była to okazja dla młodzieży do sprawdzenia się. – Przeprowadziliśmy już ankietę wśród rodziców w tej sprawie. A zainteresowanie egzaminem w tym roku jest jeszcze większe – mówi Anna Świtała.
W ubiegłym roku organizatorzy po raz pierwszy mogli również uzyskać feedback w postaci sesji obserwacyjnych prowadzonych w wybranych grupach Deutsch AG. – Na przykład zauważyłem, że uczniowie szczególnie lubią jedną z grup Deutsch AG i słyszałem wiele pozytywnych rzeczy, więc udałem się tam na obserwację, aby zobaczyć, co ta nauczycielka tak dobrze robi. To było w Komornikach w gminie Strzelce Opolskie – mówi Marek Kurpiela, koordynator regionalny na województwo opolskie.

Początek: 1 lutego
Projekt Deutsch AG działa nieprzerwanie w większości szkół, w których się rozpoczął. W ubiegłym roku wzięło w nim udział 1654 uczniów. Wśród nich 1500 osób napisało test końcowy. W sumie projekt odbył się w 150 szkołach. Powstało 215 grup Deutsch AG.
W tym roku Deutsch AG ponownie rozpocznie działalność 1 lutego. Szkoły i nauczyciele, którzy chcieliby wziąć udział w konkursie, mogą się jeszcze zgłaszać. Informacje dostępne są na stronie www.vdg.pl
W najbliższej przyszłości projekt Deutsch AG będzie dalej rozwijany. – Chcielibyśmy stopniowo rozszerzać projekt o młodsze klasy, zwłaszcza szóstą – zapowiada Sybilla Dzumla, koordynatorka projektu.

Anna Durecka

Show More