To, o czym mówiono od kilku tygodni, staje się realne. Wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek odejdzie z zajmowanego stanowiska, powracając do zawodu lekarza anestezjologa. Rozwiązanie umowy o pracę z dr. Romanem Kolkiem w samorządzie regionu opolskiego ma nastąpić ostatniego dnia bieżącego miesiąca.
Żeby jednak doszło do odwołania ze stanowiska, muszą za tym zagłosować radni Sejmiku Województwa Opolskiego, co ma nastąpić jutro (26 stycznia). Czy tak się stanie? – Proszę o to i wierzę, że tak będzie – powiedział w rozmowie z „Wochenblatt.pl” dr Roman Kolek. Jeśli zatem radni przychylą się do prośby dr. Romana Kolka, to z początkiem lutego przestanie on być pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Z polityki jednak nie odchodzi.
Pozostanie aktywny
– Nadal będę wypełniał obowiązki wynikające z mandatu radnego sejmiku województwa opolskiego, co oznacza, że pozostanę aktywny w obszarach, w których jestem już dobrze znany, czyli w polityce zdrowotnej i społecznej – poinformował dr Roman Kolek. Korzystając z okazji, dementujemy informację, która pojawiła się w niektórych lokalnych mediach, że Izba Lekarska, mobilizując medyków do walki z pandemią koronawirusa, nakazała dr. Romanowi Kolkowi powrót do pracy lekarza. – Nikt mi nic nie nakazał. Osobiście zwróciłem się do Izby lekarskiej z chęcią powrotu do wykonywania zawodu lekarza, podkreślając, że przez wiele minionych lat zajmowałem się sprawami zdrowia, ale z perspektywy administracyjnej. W efekcie Izba Lekarska wskazała mi, w jaki sposób mogę to zrobić, czyli – jak się okazało – przez przebycie cyklu szkoleniowego – mówi dr Kolek.
Znów zdecydują radni
Funkcję wicemarszałka województwa opolskiego po dr. Romanie Kolku ma przejąć przewodniczący opolskiego TSKN Rafał Bartek. Żeby jednak mogło się tak stać, na to również musi być zgoda radnych sejmiku. Oznacza to, że też będzie potrzeba głosowania i jeśli radni opowiedzą się w nim za kandydaturą Rafała Bartka, to aktualny szef opolskiego TSKN-u stanie się nowym wicemarszałkiem województwa opolskiego z ramienia mniejszości niemieckiej. Scenariusz ten wydaje się bardzo prawdopodobny, bo jest to element porozumienia koalicyjnego. – Koalicja złożona jest z trzech partnerów: Mniejszość Niemiecka (MN), Koalicja Obywatelska (KO), Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) i liczy łącznie 20 radnych. Należy wierzyć, że wszyscy radni naszych partnerów koalicyjnych uszanują postanowienia poczynione 2,5 roku temu podczas rozmów koalicyjnych, tak jak my szanowaliśmy zawsze ustalenia personalne naszych koalicjantów – powiedział Rafał Bartek. A jeśli tak się stanie, to właśnie on powinien zostać nowym wicemarszałkiem województwa opolskiego z ramienia MN.
Krzysztof Świerc