Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Spojrzenie w przód

 

 

W wielu wypowiedziach przedstawicieli mniejszości niemieckiej na Warmii i Mazurach pod koniec roku można było usłyszeć opinię, że rok 2020 był w dużej mierze rokiem zmarnowanym, jeśli chodzi o działalność organizacji mniejszości niemieckiej, z powodu pandemii koronawirusa. Tym bardziej ambitne są teraz plany na rok 2021.

Adventstreffen Bund Junges Ostpreußen

 

Przygnębiający nastrój na ostatnim posiedzeniu zarządu odzwierciedlał dość dobrze, jak wielu z jego członków postrzegało rok 2020. Tym bardziej jest to powód, jak zgodzili się wszyscy uczestnicy posiedzenia, by trzymać głowy wysoko i z nadzieją oczekiwać jutra.

Jak zatem wyglądają plany na 2021 rok?

 

Tanzsemianr

 

Wiele propozycji dla młodzieży

– W 2020 roku spotkania Deutsch-Klubu Młodzieży w Olsztynie – z dwoma wyjątkami – zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej. Dlatego też pielęgnowanie kont klubu na Instagramie i Facebooku jest priorytetem także w nowym roku – mówi Julia Herzog, menedżer ds. kultury z ramienia Instytutu Stosunków Kulturalnych z Zagranicą. Zwłaszcza młodzi członkowie Deutsch-Klubu mają nadzieję, że wkrótce będą mogli znów działać na żywo i spotykać się osobiście.
Oprócz działalności Deutsch-Klubu Julia Herzog planuje na wiosnę przedstawienie „Igrzysk Warmińskich” dla dzieci. Ponadto młoda menedżer IfA ds. kultury chce wzmocnić w 2021 roku kontakty z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim (UWM) w Olsztynie. Istotnym elementem będą tu „Dni Humana”, czyli dni nauk humanistycznych, które odbędą się w kwietniu. Dodatkowo planuje się zorganizowanie projektu dla studentów germanistyki, którego tematem będzie mniejszość niemiecka.

Zwłaszcza młodzi ludzie mogą się wiele spodziewać w 2021 roku, m.in. ponownie odbędzie się Konkurs Piosenki Niemieckiej w Ostródzie, Olimpiada Letnia dla młodzieży mniejszości niemieckiej, letnie warsztaty dla dzieci oraz seminarium tańca ludowego w Lidzbarku Warmińskim.

Oprócz tych regularnych spotkań planowana jest również letnia podróż studyjna, której celem będzie połączenie wspólnego spływu kajakowego z pouczającymi lekcjami historii. W planach jest też konkurs fotograficzny dla młodych pod hasłem „Najpiękniejsze zdjęcie Prus Wschodnich”.

Ponownie odbędą się dwa tradycyjne spotkania adwentowe: w Ostródzie, pod przewodnictwem Stowarzyszenia Młodych Wschodnioprusaków, oraz w Lidzbarku Warmińskim – „Betlejem Narodów”, zorganizowane przez miejscowe stowarzyszenie mniejszości niemieckiej „Warmia”.

 

Jubiläum 25 Jahre Neidenburger Gesellschaft

 

Aż dwa duże wydarzenia w 2021 roku

W centrum działalności kulturalnej Związku Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur (VdGEM) znalazły się dwa duże wydarzenia: Letni Festiwal Prus Wschodnich oraz festiwal „Pod wspólnym niebem”. Festiwal „Pod wspólnym niebem” został ostatecznie przełożony w 2020 roku i jest teraz planowany na nowy rok.

– Już teraz zarezerwuj w swoim kalendarzu dzień 22 sierpnia na festiwal oraz 19 czerwca na Sommerfest – radzi prezes VdGEM Henryk Hoch. – Sommerfest, którego reżyserią zajmie się Ziomkostwo Prus Wschodnich, ma się odbyć w Butrynach – dodaje. Ziomkostwo Prus Wschodnich zorganizuje również konferencję roboczą przewodniczących niemieckich stowarzyszeń w dniach 24–25 kwietnia w Mrągowie oraz kongres samorządowy w dniach 16–17 października w Olsztynie.

Dla przedstawicieli średniego pokolenia VdGEM planuje podróż studyjną do Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu i okolicy.

 

Jugendolympiade – Atmosphäre im Stadion

 

Nadzieja na wiele innych lokalnych projektów

Kolejne formy działalności kulturalnej realizowane są w poszczególnych organizacjach członkowskich VdGEM. – Te mniejsze projekty są dla nas bardzo ważne – podkreśla Henryk Hoch – w przeciwnym razie członkowie utraciliby więź ze swoimi stowarzyszeniami z powodu długiej przerwy w spotkaniach.

Różne pomysły, które ostatnio pojawiły się w stowarzyszeniach, dają nadzieję, że wiele lokalnych imprez będzie mogło się odbyć również w przyszłym roku.

Kalendarz imprez mniejszości niemieckiej w województwie warmińsko-mazurskim pęka więc w szwach. – Na ile wszystko da się zrealizować dokładnie w planowany sposób, zobaczymy – mówi Henryk Hoch, a swoje pozytywne nastawienie względem 2021 roku podsumowuje słowami: – Kalendarz jest ustalony, środki na imprezy zostały zawnioskowane i zrobimy wszystko, aby wszystko się udało.

 

Ostpreußisches Sommerfest

A zatem – do siego roku!

 

Tekst i zdjęcia: Uwe Hahnkamp

Show More