Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wojna i jej konsekwencje

Jak wynika z tymczasowych danych Komisji Wschodnioeuropejskich Relacji Gospodarczych (Ost-Ausschuss der deutschen Wirtschaft), na które powołała się w minionym tygodniu agencja Reuters, eksport do Rosji spadł w ciągu ubiegłego roku o dobre 45%.


Dokładnie jego wartość wyniosła 14,6 mld euro. – To najniższy poziom od 20 lat – stwierdził dyrektor Komisji Michael Harms. Z kolei import z Rosji z powodu wysokich cen ropy i gazu wzrósł o 11% do 37 mld euro. Tym samym deficyt handlowy między Niemcami a Rosją wzrósł do rekordowego poziomu – import przewyższył eksport o ok. 22 mld euro.

Sektor zdrowia wyłączony
Największą pozycją eksportową w niemieckim biznesie z Rosją są obecnie produkty z branży farmaceutycznej. W przypadku maszyn – drugiej co do wielkości kategorii eksportowej – największą rolę odgrywają maszyny rolnicze. – Odzwierciedla to politykę UE, która świadomie wyłącza z sankcji sektor zdrowia oraz ważny dla globalnego zaopatrzenia sektor rolniczy – powiedział Michael Harms. Poza tym straty w eksporcie można zaobserwować we wszystkich branżach. W szczególności dotknięta jest produkcja samochodów i części do nich oraz elektrotechnika. W znacznym stopniu przyczyniło się do tego zawieszenie niemieckiej produkcji samochodów w Rosji oraz sankcje UE na towary technologiczne.

Michael Harms Foto: www.ost-ausschuss.de

Ponure prognozy                                                                                                                                          Komisja Wschodnioeuropejskich Relacji Gospodarczych nie spodziewa się szybkiej zmiany sytuacji. Według Michaela Harmsa „perspektywy dla eksportu do Rosji są ponure”. – Wojna i jej konsekwencje w postaci sankcji, recesji, spadku siły nabywczej w Rosji oraz wycofanie się niemieckich przedsiębiorców z rynku rosyjskiego cofają nas w bilateralnych stosunkach handlowych o dekady – uważa ekspert. Jego zdaniem eksport towarów do Rosji w bieżącym roku utrzyma się dalej na niskim poziomie. Michael Harms przewiduje także, że w związku z ograniczaniem importu surowców energetycznych z Rosji również deficyt w bilansie handlowym wyraźnie się skurczy.


J. E.

Show More