Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Pesymizm odpuścił

Rekordowa inflacja i kryzys energetyczny doprowadziły do spowolnienia gospodarki Niemiec w końcówce ubiegłego roku. Jak podał w minionym tygodniu Federalny Urząd Statystyczny, niemiecki produkt krajowy brutto skurczył się w czwartym kwartale 2022 r. o 0,2%.


W ciągu całego roku gospodarka Niemiec wzrosła o 1,8% – to nieco mniej niż przewidywano, prognozy mówiły o wzrośnie rzędu 1,9%. W danych za czwarty kwartał 2022 r. uwagę zwraca też spadek prywatnej konsumpcji, która była wsparciem dla gospodarki we wcześniejszych kwartałach, ale… Jednocześnie nie sprawdziły się najczarniejsze scenariusze mówiące o zapaści gospodarczej, które rysowano po rosyjskim ataku na Ukrainę w lutym 2022 r.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck może mieć powody do umiarkowanego optymizmu.
D. Foto: Heinrich-Böll-Stiftung/Wikipedia

 

Co więcej, rząd Niemiec szacuje, że w tym roku wzrost gospodarczy wyniesie 0,2%, choć wcześniejsze prognozy mówiły o lekkiej recesji. To zasługa mniejszego niż się spodziewano osłabienia gospodarki na przełomie lat 2022/2023. Minister gospodarki Robert Habeck mówił niedawno, że nie będzie głębokiego załamania w tym roku i udało się uniknąć najgorszego. Od jakiegoś czasu poprawiają się też nastroje przedsiębiorców i konsumentów. Z analiz instytutu GfK wynika, że wskaźnik nastrojów konsumenckich wzrósł po raz czwarty z kolei. – Nawet jeśli pozostaje on na bardzo niskim poziomie, to pesymizm ostatnio odpuścił – powiedział ekspert GfK Rolf Bürkl. Także przedsiębiorcy weszli w nowy rok optymistyczniej. Ważny wskaźnik Ifo wzrósł w styczniu o 1,6 punktu w porównaniu do wcześniejszego miesiąca. To także czwarty wzrost z kolei.

K. Ś.

Show More