Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Śląski Tacyt

Augustin Weltzel

Interesował się historią lokalną, zanim stało się to modne. Bez żmudnej pracy detektywistycznej ks. Augustina Weltzla wiedza o historii górnośląskich miast i rodów szlacheckich byłaby dziś znacznie uboższa.

Augustin Bogislaus Weltzel urodził się 8 kwietnia 1817 r. w Jelczu-Laskowicach (powiat oleśnicki). Jego ojciec był strażnikiem leśnym w dobrach hrabiego Saurma-Jeltsch. Ukończył gimnazjum we Wrocławiu, a następnie studiował teologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Święcenia kapłańskie przyjął 8 maja 1841 r. i został wikariuszem parafialnym najpierw w Szczecinie, a następnie w Pommersdorfie. Dzięki wsparciu hrabiego von Saurma-Jeltsch mógł od 1857 r. objąć parafię w Tworkowie. Był tam proboszczem aż do swojej śmierci w 1897 r.

„Specjalnością” Augustina Weltzla były monografie miast i rodzin szlacheckich.
Grafika: Krzysztof Stręcioch

Augustin Weltzel odkrył swoje zamiłowanie do historii podczas pobytu na Pomorzu. Tam już pisał pierwsze artykuły, m.in. o życiu św. Ottona. Po przeprowadzce do Tworkowa poświęcił się badaniu lokalnej historii. Często można go było spotkać w archiwach Raciborza, Opola, Wrocławia, Berlina, Pragi, Opawy i Wiednia, poszukującego dokumentów i źródeł. Wiele z tych źródeł historycznych dziś już nie istnieje, ale obszerne opracowania Augustina Weltzla tak. Jego „specjalnością” były monografie. Napisał m.in. książki o historii takich miast jak: Dobrodzień, Żory, Prudnik, Racibórz i Koźle. Spisał również historie rodzinne niektórych śląskich rodów szlacheckich: von Saurma-Jeltsch, von Oppersdorf, von Gaschin, von Eichendorff oraz von Praschma. Już za życia uważany był za największego historyka Śląska. Zdobył też uznanie. W 1866 r. został odznaczony przez króla pruskiego Wilhelma II Orderem Czerwonego Orła IV klasy. W 1889 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Ze względu na swoją rozległą spuściznę przeszedł do historii jako „śląski Tacyt”.

Anna Durecka

 

Publikacja „Superbohaterowie Śląska” została wydana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i sfinansowana przez Instytut Goethego w Krakowie. Można ją pobrać bezpłatnie na stronie www.haus.pl

 

Show More