Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Wochenblatt – Gazeta Niemców w Rzeczypospolitej Polskiej

Marzenie o egzotycznych krajach

„Rozkoszne, urozmaicone podróże morskie z Hamburga do Morza Śródziemnego i Orientu” obiecywała reklama z czasopisma „Die Woche”, która ukazała się w 1904 r. Owe ekscytujące podróże morskie do egzotycznych krajów organizowało „Carl Stangens Reise-Bureau”, pierwsze międzynarodowe biuro podróży w Niemczech. Jego założycielem był Carl Stangen, który urodził się w Głuchołazach w 1833 r.


Jak to się stało, że Górnoślązak wpadł na pomysł organizowania zagranicznych wycieczek dla turystów? Właściwie był to szczęśliwy zbieg okoliczności. Jego brat Louis organizował we Wrocławiu wycieczki okolicznościowe i towarzyskie i poprosił brata o pomoc w prowadzeniu firmy. Razem wydawali przewodniki turystyczne i gazety. W 1868 r. Carl na prośbę brata otworzył w Berlinie biuro podróży. W tym samym roku rozpoczął jednak samodzielną działalność gospodarczą i założył „Carl Stangens Reise-Bureau”. Do 1899 r. biuro podróży Stangena zorganizowało 686 wycieczek, w tym jedną do Egiptu i podróż dookoła świata. Szczególną popularnością wśród klientów cieszyły się jego podróże do krajów Orientu. Do historii przeszła tak zwana Stangens Party – była to grupa podróżników, którzy przemierzyli Amerykę Północną.

Zeichnung: Krzysztof Stręcioch

Stangen był również wydawcą czasopism „Der Tourist” i „Stangens illustrierte Reise- und Verkehrszeitung”. Ponadto napisał kilka przewodników turystycznych, m.in. o Palestynie i Syrii oraz o Egipcie. Stangen jako pierwszy zaoferował tak szeroką gamę wycieczek grupowych. Już za życia nazywano go niemieckim Thomasem Cookiem. Cook kilka lat wcześniej założył w Wielkiej Brytanii pierwsze na świecie biuro podróży.

Napisał także kilka przewodników turystycznych, m.in. po Palestynie i Syrii oraz Egipcie. Stangen jako pierwszy zaoferował tak szeroką gamę wycieczek grupowych. Już za życia nazywano go niemieckim Thomasem Cookiem. Cook kilka lat wcześniej założył w Wielkiej Brytanii pierwsze na świecie biuro podróży.

Działalność „Biura podróży Stangena” była kontynuowana przez jego dwóch synów Ernsta i Louisa. Firma istnieje do dziś pod znaną nazwą „Hapag-Lloyd Reisebüro”.

Anna Durecka

Show More